Salı , Ağustos 9 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / >>>2014 Nobel Fizik Ödülü “ MAVİ IŞIKLAR”a Verildi<<<

>>>2014 Nobel Fizik Ödülü “ MAVİ IŞIKLAR”a Verildi<<<

Bu yılki Nobel Fizik Ödülü Isamu Akasaki, Hiroşi Amano ve Şuji Nakamura’ya verildi. İki Japon ve bir Japon asıllı ABD vatandaşı bilim insanı söz konusu ödüle; aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu açısından çığır açan mavi LED (ışık yayan diyot)” keşifleriyle layık görüldü.

resim1

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; “buluşun aslında 20 yaşında olduğu, ancak günümüzde tamamıyla yeni bir madde olan ve herkesin rahatlıkla istifade ettiği beyaz ışığın bulunmasına önemli katkıda bulunduğu”  belirtildi. Nobel Komitesi ise ödülü kazanan bilim insanlarını 1990’lı yıllarda diğer bilim insanlarının başaramadığı ve yarı-iletken malzemeden üretilen bu parlak ve enerji tasarruflu ışık nedeniyle kutladı.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin geçtiğimiz Salı günü Stockholm’den yaptığı açıklamada “20. yüzyılı yüksek ısı ampulleri aydınlatıyordu, 21. yüzyılı ise LED ampulleri aydınlatacak ifadelerine yer verildi. Nobel Kurulu’na göre, yeni keşif, dünyanın doğal kaynaklarının korunmasına da katkıda bulunuyor ve günümüzde birçok elektronik cihazda kullanılarak, enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma sistemlerinin yeni uygulamalarına imkân sağlıyor.

İsveç’li Fizikçi Bjorn Jonson ise “Günümüzde bir buçuk milyar insan halen elektrik kullanamıyor, bu da ne kadar çok insanın akşamları karanlıkta kaldığını gösteriyor, dolayısıyla yüksek verimli LED teknolojisi sayesinde güneş enerjisiyle şarj edilecek basit bir batarya vasıtasıyla pek çok insan artık karanlıktan kurtulacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Akasaki ve Amano halen Japonya’nın Nagoya Üniversitesi’nde, Nakamura ise ABD’nin California Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bu üç bilim insanı Nobel Ödülü olan 1.1 milyon Amerikan dolarını aralarında paylaşacaklar. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine verilecek.

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

Global Enerji Arz Güvenliği Darboğazı Aşılması Açısından İklim Dostu Karbonsuz Nükleer Güç Santralleri NGS Reaktörleri Popülaritesi

Odamız üyesi Fizik Yüksek Mühendisi Ahmet Cangüzel TANER’in “Global Enerji Arz Güvenliği Darboğazı Aşılması Açısından more »

Bir cevap yazın