Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / >>> BASINA VE KAMUOYUNA <<<

>>> BASINA VE KAMUOYUNA <<<

ODA YÖNETİCİLERİMİZE YÖNELİK YAPILAN ANTİDEMOKRATİK TUTUKLAMA GİRİŞİMLERİNİ KINIYORUZ.

Devletin anayasal ve yasal haklarını kullanarak demokratik bir Türkiye için mücadele eden yurttaşlara karşı kullandığı şiddeti kınıyoruz.

16 Haziran Pazar günü ülkemizin her karış toprağının özellikle de Gezi Parkı’nın betonlaştırılmasına karşı sürdürülen ve ülke geneline yayılan direnişe destek vermek amacıyla anayasal hakların kullanılarak yapılan eylemlerde, sokakta polislerce yakalanarak darpla gözaltına alınan TMMOB Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Alper MERDOĞLU, TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Temsilcisi Bahtiyar EROL’un tutuklanma istemiyle çıkarıldıkları mahkeme tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

Yine TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Oya TEZEL de savcılıkta sorgu aşamasında serbest bırakıldı.

Gezi parkındaki ağaçları kesen, parkta çadır kuranlara sabahın beşinde gaz bombaları ve tazyikli sularla saldıran, buna tepki gösteren milyonların üzerinde kimyasal madde içeren sular, plastik mermiler kullanan polis ve polis desteğindeki eli sopalı ve bıçaklı saldırganlar şiddete devam ederken, bu kez anayasal ve yasal haklarımız çiğnenerek hukuki şiddetle kuşatılmak istemiyoruz.

Meslek Odalarına ve partilere yönelik tutuklama ve gözaltılar hukuk dışıdır ve kabul edilemez.

Bugün korku ve baskıdan medet umulmaktadır. Dün itibariyle tespit edilebildiği kadarıyla her an artmakla birlikte İstanbul’da 253, Ankara’da 142 kişi gözaltına alınmış durumda. Ülkenin her tarafında bu yönlü baskı ve gözaltı uygulamaları, tutuklamalar devam ediyor. Gözaltına alınan herkesin bir an önce serbest bırakılmasını ve bu anti demokratik tutuma son verilmesini istiyoruz.

Toplantı, gösteri ve yürüyüş yapma haklarını kullanan yöneticilerimize, üyelerimize ve halka karşı şiddet kullanan ve darp eden sorumluların derhal ortaya çıkarılması ve cezalandırılmasını istiyoruz. Anayasal haklarını kullanan halka karşı başlatılan cadı avından vazgeçilerek temel insan haklarına ve evrensel hukuk kurallarına riayet edilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »

Bir cevap yazın