Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / FMO / >>> GÜNEŞ ENERJİLİ VE HİDROJEN ENERJİLİ İKİ UYGULAMA <<<

>>> GÜNEŞ ENERJİLİ VE HİDROJEN ENERJİLİ İKİ UYGULAMA <<<

SOLAR IMPULSE

Güneş enerjisiyle çalışan “Solar Impulse” uçağı deneme uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi. İsviçre’de Payrene’den kalkan uçak Madrid’e 17 saat 3 dakikada, oradan da Fas’ın Rabat kentine 19 saat 8 dakikada ulaştı. Böylece fosil yakıtlar dışında yakıt kullanarak en uzun uçuşu gerçekleştirdiği için rekorlar kitabına da geçmiş oldu.

Üzerinde 7.5kW gücünde dört elektrik motoru bulunan uçak enerjisini, kanatları üzerindeki güneş gözesi panellerinden sağlıyor. Gündüz akülerde depolanan elektrik enerjisini gece akülerden alarak uçuşunu sürdürüyor. Uçak 9 bin metreye dek yükselebiliyor. Saatteki hızı 70-90 km olan uçağın bundan sonraki hedefi dünya turu yapmak. Proje 2003’te başlatılmıştı. Uçağı, proje sahibi Andre Borschberg ve Bertrand Pickard dönüşümlü olarak kullanıyorlar. Bertrand Pickard dünyayı balonla dolaşmıştı.

Basından 10.06.2012

PHANTOM EYE

Amerikan Boing firmasının projelerinden “Phantom Eye (Hayalet gözü)” adı verilen hidrojen enerjisiyle çalışan insansız uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 46metre kanat açıklığına sahip uçak, yakıt olarak gövdesinin içinde bulunan özel depodaki hidrojen gazını kullanıyor. Ford’un geliştirdiği iki adet 2.3litrelik motorla 277km/saat hızına dek ulaşan uçak, askerî amaçlı olarak keşif amacıyla kullanılacak. 22bin metreye dek yükselebilen uçağın havada 10 gün kalabileceği öngörülüyor.

Uçaklarda enerji kaynağı olarak hidrojen gazı kullanılması, üzerinde 30 yılı aşkın çalışılan bir konu. Yenilmesi gereken en önemli zorluk hidrojen gazının depolanması. Bunun için hidrojenin sıvılaştırılması en akla yatkın yöntem. Ancak yine de büyük hacimler gerekiyor depolamak için ve bu da uçağın hem ağırlığı hem de aerodinamik yapısı için önemli sorunlar yaratıyor. Bununla birlikte hidrojen gazının gelecekte kullanılmasında umutlar sürüyor.

Basından 10.06.2012

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »

Bir cevap yazın