Salı , Ağustos 9 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / >>> HABER <<<

>>> HABER <<<

Odamız tarafından üçüncüsü düzenlenen  FMO-Genç Yaz Eğitim Kampı 5-11 Eylül 2016 tarihleri arasında İzmir’in Dikili ilçesinde Badem Tatil Köyü’nde düzenlendi. Kampımıza Fizik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği ve Nükleer Enerji Mühendisliği bölümlerinde eğitim gören 25 öğrenci, FMO yöneticileri ve atölye eğitmenleri katılımıyla gerçekleştirildi.

Kampımızın düzenlenmesi ile şu an öğrenci olan gelecekte odamız üyesi olacak potansiyel meslektaşlarımızın TMMOB kültür ve geleneği hakkında bilgilendirilmesi; görevlerini, yetki ve sorumluluklarını, çalışma anlayışı ve uygulamalarını tanımaları; bir arada yaşama, çalışma kültürünü güçlendirmek; kendi meslekleri hakkında farkındalık yaratmak; teknik ve sosyal anlamda gelişmelerine katkı sunmak amaçlanmaktadır.

Kampın birinci günü, kamp kayıtları ve kamp alanına yerleşimin ardından kampın açılışı gerçekleştirildi. FMO Yönetim Kurulu Yazman Üye Nurhak Tatar, Yönetim Kurulu üyesi Hasan Can Karakuş ve FMO İstanbul Şubesi eski II.başkanlarından Hikmet Durukanoğlu  kamp açılış konuşması ve kamp kurallarını içeren bir konuşma yaptı.

Kamp süresince yaratıcı drama, fotoğrafçılık, astronomi, ilk yardım ve özgür yazılım konularında atölyelerimiz yapıldı. Atölye eğitmenleri ile öğrenciler arasındaki güzel uyum genel anlamda kampın iyi dostluklar kurularak geçmesine sebep oldu.

Kamp boyunca, yaratıcı drama atölyesinde, eğitmenimiz Öykü AĞTAŞ ve Emine Kuvat, katılımcıların birbirlerini tanımasını, kaynaşmasını sağlayacak oyunlar oynattı. Katılımcılar gruplara ayrılarak her bir gruba farklı konular dağıtıldı, bu konular drama ile canlandırılarak katılımcıların çatışma durumundaki sorun çözme becerileri eğlenceli bir şekilde geliştirildi. Eğitmenimizin mesleğimize uygun hazırladığı çalışmalar ile öğrenciler farklı bakış açıları geliştirdiler.

Fotoğrafçılık atölyesinde, eğitmenimiz Ahmet Bozkurt, fotoğrafın gelişiminden başlayarak, fotoğraf makinesinin teknik bilgileri anlatıldı. Fotoğrafta kompozisyon konusundan sonra herkesin kendi fotoğrafını çekmesi ve eğitmenimize göstermesi sağlandı. Bu sayede katılımcılarımızın çektiği çok güzel fotoğraflar oluştu. Bu fotoğrafların öğle yemeği esnasında müzik eşliğinde gösterimi yapıldı.

Astronomi atölyesinde, eğitmenimiz Zeynep Avcı ile Stellarium programından gezegenler, yıldız kümeleri hakkında bir eğitim düzenlendi. Bir sonraki eğitim kamp bahçesinde lazer ile gökyüzünde yapıldı. Kamp boyunca teleskop ile gözlemler yapıldı.

İlk yardım atölyesi eğitmenimiz Merve Semercioğlu iki gün süren atölyede ilk yardım içermesi gereken her türlü durumu önce sunum üzerinden anlattı. İkinci gün öğrendiğimiz ilk yardım yöntemlerini öğrencilerin katılımı ile uygulamalı olarak tekrar gösterdi.

Özgür yazılım atölyesinde eğitmenimiz Berkin Malkoç Linux ve özgür yazılım hakkında bilgiler verdi.

Kamp sonunda yapılan değerlendirme toplantısında her öğrencinin eleştiri ve önerileri dinlenmiştir. Öğrenciler genel olarak kampta olmaktan çok mutlu olduklarını, bu tip bir çalışmanın her yıl yapılmasını istediklerini belirtmişlerdir. Var olan eksikliklerin ise her yıl birlikte çalışılarak giderileceğine olan inançlarını dile getirmişlerdir.

FMO olarak FMO-Genç Yaz Eğitim Kampının odamıza, oda-öğrenci ilişkilerine, öğrencilerimizin sosyal-teknik gelişimlerine ve mesleki birlikteliğimize olan katkılarının farkındayız. Bu çalışmanın önümüzdeki senelerde aksamadan ilerlemesi için, odamız yönetimi ve öğrenciler olarak gerekli emek ve özveriyi göstereceğimizi düşünmekteyiz. Bu kampımızda emeği geçen bütün oda yöneticilerimize, atölye eğitmenlerimize ve katılım gösterip bizlerle olan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

Global Enerji Arz Güvenliği Darboğazı Aşılması Açısından İklim Dostu Karbonsuz Nükleer Güç Santralleri NGS Reaktörleri Popülaritesi

Odamız üyesi Fizik Yüksek Mühendisi Ahmet Cangüzel TANER’in “Global Enerji Arz Güvenliği Darboğazı Aşılması Açısından more »

Bir cevap yazın