Cumartesi , Mayıs 25 2024
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / V. İş Sağlığı ve Güvenliği Fiziksel Etkenler Sempozyumu

V. İş Sağlığı ve Güvenliği Fiziksel Etkenler Sempozyumu

Uluslararası katılımlı V. İş Sağlığı ve Güvenliği Fiziksel Etkenler sempozyumu gerçekleştirdik….

Odamız ve Hacettepe Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİSAM) ortaklığıyla bu yıl 5.si düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Fiziksel Etkenler Sempozyumu 22 Kasım 2018 tarihinde HÜ-Mehmet Akif Ersoy Salonunda gerçekleştirilmiştir. “İş Hijyeni Uygulamaları” teması ile gerçekleştirilen sempozyuma, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelinin yanı sıra kamu ve özel sektör çalışanları ile mühendislik öğrencileri yoğun ilgi göstermiştir.

HİSAM müdürü Prof. Dr. Ali Naci YILDIZ, FMO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah ZARARSIZ, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden Dr. Ahmet ÖZLÜ, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Yrd. Sn. Sedat YENİDÜNYA  ve HÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Özcan Y. GÜLSOY’un konuşmalarıyla başlayan açılış oturumu, İtalya İş Hijyenistleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sergio LUZZI’nin “İş Hijyeninin Gelişimi ve Geleceği” konulu konuşması ile devam etmiştir.

Açılış konuşmalarını takiben gerçekleştirilen ilk oturumda, Dr. Sibel TÜRKEŞ YILMAZ (TAEK), Dr. Alberto MODENESE (Modena ve Reggio Emilia Üni./İtalya)  ve Dr. Ali ALAÇAKIR (FMO), radyasyon ve lazer konularını İş Hijyeni Uygulamaları bakımından ele almışlardır.

İkinci oturumda ise gürültü, titreşim, termal koşullar, aydınlatma ve elektromanyetik alan konuları, İSGÜM Kocaeli Bölge Müdürü Hüseyin SEZEK ile İSGÜM uzmanları Kadir KADİROĞLU ve Selim ÇAL tarafından ele alınmıştır.

Son oturumda, Güney Kore Gachon Üniversitesi İş ve Çevre Sağlığı bölümünden Prof. Dr. Seunghon HAM’ın işyerinde nanopartiküle maruz kalınması hakkındaki konuşmasını, Floransa Üniversitesi İş Sağlığı Bölümünden Prof. Dr. Giulio ARCANGELI’nin “Meslek Hastalıklarının Tanısında İş Hijyeninin Rolü ve Önemi” başlıklı konuşması takip etmiştir. Bu oturumdaki son konuşmayı ise DEÜ öğretim üyesi ve İş Hijyenistleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Yücel DEMİRAL, Türkiye’de iş hijyeni alanındaki gelişmeler konusunda yapmıştır.

Sempozyum, HÜ Fizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Şeyda ÇOLAK ve FMO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah ZARARSIZ’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen tartışma oturumuyla birlikte sonlanmıştır.

Sempozyum Düzenleme Kurulu

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Buraya da bakınız

Ansys Zemax Opticstudio Temel Eğitimi Gerçekleştirildi

Odamız tarafından üyelerimize düzenlenen Ansys Zemax Opticstudio Temel Eğitimi tamamlandı. 30 kişinin katıldığı eğitimde yapılan more »

Bir cevap yazın