Cumartesi , Eylül 25 2021
Ana sayfa / FMO / >>> HABER <<<

>>> HABER <<<

Avrupa Komisyonu tarafından 10 Ekim 2012’de yayınlanan “Türkiye 2012 Yılı İlerleme Raporu” nda alanımızı ilgilendiren konulara da değinilmiştir. Aşağıdaki yazıda değinilen başlıkların genel bir özeti verilmektedir.
Türkiye’ye Kurulacak Nükleer Güç Santraline ilişkin çalışmalar:

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), AB müktesebatına uyumun iyileştirilmesi için nükleer düzenleme altyapısının etkinliği ve verimliliğini arttırmaya yönelik bir proje önermiştir. Türkiye, nükleer işbirliği için Güney Kore, Japonya, Çin ve Kanada ile toplam dört adet mutabakata imza atmıştır. Türkiye henüz Kullanılmış Yakıt Yönetimi Güvenliği ve Radoaktif Atık Yönetimi Güvenliği Ortak Konvansiyonu’na taraf olmamıştır. AB standartlarına tam uyumlu bir nükleer güvenlik seviyesini sağlayacak olan “çerçeve nükleer hukuk” ‘a uyum konusunda ciddi bir ilerleme kaydedilmemiştir. Mevcut ulusal mevzuat ana hatlarıyla iyonize radyasyondan korunma ve nükleer santral kurulumlarının lisanslanması konularını içermektedir. Bütün bunlara ek olarak, Türkiye hali hazırda Avrupa Topluluğu Acil Radyolojik Bilgi Değişimi (ECURIE) Antlaşması’na taraf olmamıştır. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) standartlarını temel alan mevcut yönetmeliklerin AB müktesebatına uyumu sağlanmalıdır. Türkiye, nükleer santral kurulumlarının güvenliği ve “sorumlu ve güvenli” kullanılmış yakıt ve radyoaktif atık yönetimi konularındaki son direktifler ile uyum sağlamalıdır.

Türkiye’de Rusya tarafından ülkenin doğu Akdeniz kıyısına kurulması planlanan nükleer güç santrali, hem ulusal hem uluslararası arenalarda toplumda kaygıya neden olmaya devam etmektedir. Stratejik Çevre Değerlendirmesi direktiflerinin aktarımı henüz tamamlanmamıştır.
Gürültü’ye ilişkin yürütülen çalışmalar:

Gürültü konusundaki mevzuat uyumu ileri düzeydedir, ancak gürültü haritalarının ve eylem planlarının hazırlanması konusunda hiçbir ilerleme kaydedilmemiştir.

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

Orman Yangınlarında Nükleer Santraller de Kömürlü Santraller gibi Yanar mı?

Radyasyon Fizikçisi, Fizik Yüksek Mühendisi Dr. Yüksel ATAKAN’ın “Orman Yangınlarında Nükleer Santraller de Kömürlü Santraller more »

Bir cevap yazın