Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / >>> II.Yılında Fukushima Nükleer Santral Kazası Paneli Düzenlendi <<<

>>> II.Yılında Fukushima Nükleer Santral Kazası Paneli Düzenlendi <<<

11 Mart 2011’de gerçekleşen Fukushima Nükleer Santral kazasının üzerinden iki yıl geçti. Fizik Mühendisleri Odası olarak geçtiğimiz iki yıl boyunca yapılan müdahaleler, iyileştirme çalışmalarında gelinen nokta, kazanın çevre ve insanlar üzerinde yarattığı etkiler ve Japonya ve dünyada bıraktığı ekonomik etkileri konularında uzmanlarının katılımı ile 09.03.2013 tarihinde panel düzenlenmiştir.  Panelin moderatörlüğünü Dr. Necmi DAYDAY yürütürken, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ ve TAEK’ den değerli konuşmacılarımız kaza ve sonrası hakkındaki bilgilerini ve fikirlerini katılımcılar ile paylaşmıştır.

Konuşmacılar ve sunum konuları aşağıda sunulmuştur:

Prof.Dr. C.Niyazi Sökmen:Fukushima Nükleer Santral Kazası ve İyileştirme Çalışmalarında İkinci Yıl,
Doç.Dr. Selim Sanin:Fukushima Nükleer Santral Kazasının Çevre Etkileri,
Yard. Doç. Dr. Şule Ergün:Kaza Sonrası Hayatın Normale Dönüşü, Girilmesi Yasaklı Bölge Sınırları ve Tahliyelerde Son Durum,
Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, Prof. Dr. Orhan Yeşin:Türkiye’de Geçmişte Yaşanan İhale Tecrübeleri Işığında ve Fukushima Kazası Sonrasında Yapılması Gerekenler,
Dr. Serhat Köse: Fukushima Kazası Sonrası Nükleer Güvenlik Açısından Çıkarılan Dersler,

 

 

 

 

 

Konuşmaların ardından katılımcılar soru ve görüşlerini panelistlerimiz ile paylaşarak, konunun özüne  uygun bir tartışma ortamı sağlanmasıyla panelimiz oldukça verimli geçerek tamamlanmıştır.Panelin kapanış konuşmasını yapan FMO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Abdullah ZARARSIZ,  odamız adına panelistlerimize birer plaket ile teşekkürlerimizi iletmiştir.  Panel moderatörü Sayın Dr. Necmi DAYDAY ’a, değerli konuşmacılarımız Prof. Dr. Orhan YEŞİN, Prof. Dr. C. Niyazi SÖKMEN, Doç. Dr. Selim SANİN, Yrd. Doç. Dr. Şule ERGÜN ve Dr. Serhat KÖSE ’ye,  ayrıca panele dinleyici olarak katılan tüm katılımcılara da teşekkür ediyoruz. Müdahale ve iyileştirme çalışmalarının devam edeceği yıllar içinde pek çok kereler hem yapılanları yakinen takip edebilmek, hem oluşan bilgi birikiminden faydalanmak üzere yine bir araya gelebilmeyi umuyoruz.

Saygılarımızla,

FMO Yönetim Kurulu

 

 

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »

Bir cevap yazın