Pazar , Aralık 5 2021
Ana sayfa / ETKİNLİKLER / Eğitim, Kurs ve Seminerler / Radyasyondan Korunmada Güncel Tavsiyeler Sempozyumu

Radyasyondan Korunmada Güncel Tavsiyeler Sempozyumu

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları tıp, sanayi, araştırma, eğitim gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. İyonlaştırıcı radyasyonların zararlı etkilerine karşı kişisel ve çevresel riski en düşük seviyede tutmayı amaçlayan bilimsel düşünüş ve uygulama olan “radyasyondan korunma”, ülkemizde meslektaşlarımızın profesyonel alanlarından biridir. Radyasyondan korunmaya yönelik uluslararası tavsiyeler, bağımsız ve bilimsel bir kuruluş olan Uluslararası Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICRP) tarafından yayımlanmakta ve alandaki bilimsel bulgular ile güncellenmektedir.
Uygulamalardaki gelişmeler ile sosyal, kültürel ve etik değerlerde öne çıkan unsurların dikkate alınması sonrası ICRP tavsiyeleri günümüzde, ülkemizde de olduğu gibi pek çok ulusal radyasyondan korunma mevzuatının esasını teşkil etmektedir.
2007 yılında yayımlanan ICRP’nin güncel tavsiyeleri bu sempozyumda, ICRP Bilimsel Sekreteri ve konunun uzmanı olan Odamız Radyasyondan Korunma İhtisas Komisyonu üyeleri tarafından ayrıntısı ile tanıtılarak tartışılacaktır.
Ülkemiz uygulamalarında belirleyici ve ulusal mevzuatımızın olası güncellenmesinde katkısı olacağını düşündüğümüz bu organizasyonun, alan uzmanlarının, lisans sahiplerinin, radyasyondan korunma uzman ve sorumlularının katılımı ile ayrıntılı tartışma ve ortak anlayış geliştirme uğraşımızı destekleyici olacağı düşünülmektedir.

Sempozyum Programı


Sempozyum Duyurusu 

Sempozyum Posteri

Sempozyuma katılım için katılım formun doldurularak Oda Merkezine iletilmesi gerekmektedir. Formu indirmek için Sempozyum Katılım Formu linkine tıklayınız.

hakkında admin

Burayada bakınız

HABER

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumunun yayınladığı “Tıbbi Cihazların Test, Kontrol ve more »

Bir cevap yazın