Cuma , Ağustos 19 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / V. Öğrenci Yaz Eğitim Kampı Gerçekleştirildi

V. Öğrenci Yaz Eğitim Kampı Gerçekleştirildi

Fizik Mühendisleri Odası olarak öğrenci üyelerimizle birlikte, kolektif bir kültür yaratmak ve öğrencilerimizin odamıza olan aidiyetini arttırmak amacıyla düzenlediğimiz yaz kampının bu sene beşincisi 2-9 Eylül tarihleri arasında Antalya Olimpos Simurg Evleri’nde gerçekleştirilmiştir. V. Yaz Eğitim Kampı’na Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 7 öğrenci, İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 5 öğrenci, Medeniyet Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 1 öğrenci, Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 2 öğrenci, Gaziantep Üniversitesi Optik ve Akustik Mühendisliği’nden 3 öğrenci, Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği’nden 1 öğrenci ve Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği’nden 2 öğrenci olmak üzere toplam 21 öğrencimiz katılmıştır. Kamp programında, yaratıcı drama atölyesi, go atölyesi ve bilimin sosyal hali atölyesinin yanı sıra kapitalizm ve mühendislik, toplumsal cinsiyet, optik sistem mühendisliği, alpha go-yapay zeka ve TMMOB-FMO başlıklarında söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Akşam forumlarında ise öğrenci örgütlülüğü ve önümüzdeki dönem yapılması planlanan öğrenci çalıştayı üzerine tartışmalar yürütülmüştür.

Kampın ilk günü Merkez Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve kamp koordinatörü Hasan Can Karakuş tarafından yapılmıştır. Açılış boyunca kamp programı değerlendirmesi, kamptan beklentiler ve kamp kuralları üzerine ortak kararlar alınmıştır.

Kampımız her sabah spor ile başladıktan sonra farklı atölyeler ile devam etmektedir.

Hafta boyunca yaratıcı drama atölyesinde, eğitmenimiz Öykü Ağtaş ile birlikte toplumsal ve mesleki anlamda farkındalık kazandıracak drama etkinlikleri gerçekleştirilmiştir.

Ekin Küçüksönmez, Süheyl Kiriş ve Melis Ciğer ile 3 gün süren go atölyemizde go oyununun tarihini ve kurallarını öğrendikten sonra öğrenciler kendi aralarında ve hocalarla go maçları yapmıştır. Eğitmenlerimiz kamp boyunca öğrencilerle go maçları yapmaya devam etmişlerdir.

Fen bilimleri ile sosyal bilimler arasındaki etkileşimi Türkiye’de polisiye romanın gelişimi üzerinden anlayan bilimin sosyal hali atölyemiz, eğitmen İlbey Özdemirci ile gerçekleştirilmiştir.

Ozan Mutlu ile gerçekleştirilen Kapitalizm ve Mühendislik başlıklı söyleşilerde kapitalizm tarihi ve kapitalizm içindeki mühendislik mesleğinin konumu üzerine tartışmalar yapılmıştır.

Akdeniz Üniversitesi’nden Banu Karademir Arun ile Toplumsal Cinsiyet üzerine söyleşi gerçekleştirilmiştir.

Fizik Mühendisi Barış Tanyeli kampımıza katılarak Optik Sistem Mühendisliği hakkında bilgiler verdiği bir sunum yaptıktan sonra mezuniyet sonrası iş arama süreçleriyle ilgili tecrübelerini öğrencilerimizle paylaşmıştır.

Go eğitmenlerimizden Ekin Küçüksönmez Yapay Zeka ve AlphaGo isimli sunumu ile yapay zeka ile tasarlanmış AlphaGo adlı yazılımını tanıtmıştır.

TMMOB-FMO tarihi ve örgütlülüğüne dair söyleşimize TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve FMO Yönetim Kurulu Abdullah Zararsız katılarak öğrencilerimize dünden bugüne TMMOB, mesleki örgütlenmenin ve TMMOB’nin önemi hakkında söyleşi gerçekleştirilmiştir. Söyleşi sonrasında öğrencilerin soruları cevaplanmıştır.

Kampın son gecesi koordinatör Hasan Can Karakuş’un moderatörlüğünde kamp değerlendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıda kampın eksikleri üzerine konuşulduktan sonra önümüzdeki kamp döneminde öğrencilerinde sorumluluk alarak kampın örgütlenmesine yardımcı olmasına karar verilmiştir.

V.FMO-Genç Yaz Eğitim Kampımıza destekleriyle değer katan eğitmenlerimize ve varlığıyla bizi güçlendiren öğrencilerimize teşekkür ederiz.

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

VII. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, Fiziksel Etkenler-Meslek Hastalıkları” Sempozyumu

Odamız, Hacettepe Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİSAM) ile more »

Bir cevap yazın