Cumartesi , Ağustos 13 2022
Ana sayfa / HABERLER / 18 Mart İtibariyle Fukushima Nükleer Reaktörün Son Durumu

18 Mart İtibariyle Fukushima Nükleer Reaktörün Son Durumu

Japon yetkililerden edinilen bilgilere göre Fukushima Daiichi reaktörünün 4. ünitesindeki yakıt korunun tamamı  depremden önce kullanılmış yakıt havuzunda bekletiliyordu.

Verilen birçok habere karşın yetkililerden radyasyon bulaşmasından kaynaklı olarak hiçbir yaralanma bilgisi alınmamıştır. Reaktörün 3. ünitesindeki kullanılmış yakıt havuzuna su takviyesi devam edilmektedir ve havuza ulaştığı tahmin edilmektedir. Ünitelere güç hatlarının bağlanmasına devam edilmektedir.

Edinilen bilgilere göre Fukushima Daiichi reaktörünün 2 ve 3. ünitelerinde soğutma sisteminin yerine getirilmemesinden kaynaklı olarak kor hasar görmüş uluslar arası nükleer ve radyolojik kaza derecelendirmesi (INES) göre 5. derecededir (geniş sonuçları olan kaza) Benzer şekilde 4. ünite 3. derecede (ciddi olay) Fukushima Daini reaktörünün 1.2 ve 4. üniteleri 3 derece olarak değerlendirilmiştir. Reaktör çevresinde radyasyon ölçümleri yapılmakta ve bazı alanlarda radyasyon seviyesinin yüksek olmasına rağmen çok ciddi hasarlar verecek boyuta erişmemiştir.

Kaynak:

http://www.iaea.org/

http://www.jaif.or.jp/english/

hakkında admin

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »