Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / BASIN BİLDİRİSİ

BASIN BİLDİRİSİ

BASIN BİLDİRİSİ

11 Mart 2011 tarihinde saat 14:45’de Japonya’da meydana gelen 8.9 şiddetindeki deprem sonrası Güç Santralinde meydana gelen patlama ve sonrasında  gelişen olaylar aşağıda özetlenmiştir.

Fukuşima Nükleer Güç Santralının 1 (Fukushima Daiichi Nükleer Güç Santralı Ünite 1 Kaynak Sulu Reaktör, 460 Megawat), 2., 3. (Kaynak Sulu Reaktör, 784 Megawat) ve 4.üniteleri deprem olduğunda çalışmaktaydı ve hepsi otomatik olarak kapatıldı.

Acil Kor Soğuma Sistemi’ni (ECCS) devrede tutabilmek için acil durum dizel jeneratörleri yardımıyla ısının düşürülmesine çalışıldı. Bir saat sonra dizel jeneratörlerinde çalışmaması sonucu durum ciddi hale gelmiştir. Gerçi kaza yine çok iyi idare edilerek ek güç teminiyle soğutma sağlanmıştır. Su soğutma sistemlerinin yetersizliği 1., 2., ve 3. ünitelerden buharlaşma yöntemiyle soğutucu su seviyeleri yavaş yavaş azaltıldı. Tepco şirketinin yaptığı açıklamada Fukuşima Daiichi 1 nükleer ada içindeki basıncın referans seviye olan 400 kPa’nın iki katına yani 840 kPa’ya çıktığını belirtti.

Her ne kadar sağlıklı bilgi alamasak da Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve medyadan öğrenebildiğimiz kadarı ile, nükleer güç santralinin etrafında tahliyelerin sürdüğü ve Fukushima Dai-ichi nükleer güç santralinin etrafında 20 km çapındaki bir alanda tahminen 170000 kişinin ve Fukushima Daini nükleer güç santralinin etrafındaki 10 km çapındaki alanda tahminen 30000 kişinin tahliye edildiği açıklanmıştır.

Reaktörün kontrol odasında 106 mSv/yıl değerinin görülmesi, deniz suyunun boronla karıştırılıp reaktörlere basılması (oksidasyon nedeniyle tekrar hizmete almak çok zor), atmosferde Cs izotoplarının görülmesi (normalde nükleer yakıtın içinde bulunması lazım), koruma binalarında hidrojen birikiyor olması (yakıt zarfı olarak kullanılan zirkonyumun reaksiyonu sonucu oluşan) ve  iyot tabletlerinin dağıtılmaya hazır hale getirilmesi durumun ciddi olduğunu göstermektedir.

Alınan bilgiler doğruysa reaktör koru yeterince soğutulamamış belki de  kısmi erime olmuştur. Erime olduysa nedeni şu anda kesin olarak bilinmemektedir. Bu nedenlerinden biri olarak;  kaynar sulu reaktörlerde kontrol çubukları, (üst tarafta buhar olduğu için) reaktörün altında bulunması ve deprem sırasında bu çubukların reaktör kalbine tam olarak giremediyse bu durum meydana gelmiş olabilir.

Acil koruma sistemleri hem fiziksel olarak ayrı yerlerde ve farklı kaynaklardan beslenmektedir (Şebeke/santral AC, dizel jeneratörler yoksa batarya ile). Bütün olası aksi durumların arka akaya gelme olasılığı çok düşüktür. Ama sıfır değildir. Bu aksilikler sonucu yeterince soğutma sağlanamamış olabilir.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda kazanın aşağıdaki şekilde gelişmiş olma ihtimalinin yüksek olduğu görülmektedir

 – Deprem, Fukusima nükleer santralini  otomatik olarak kapattı,

 – Acil güvenlik sistemleri çalışmaya başladı,

 – Bir saat kadar sonra tsunami Fukusima’ya ulaştı ve acil güvenlik sistemlerinin olduğu binayı işlemez duruma getirdi,

 –  Böylelikle acil güvenlik sistemleri tamamen durdu,

 –  Uzun süre geçmesine rağmen soğutma pompalar çalıştırılamadı,

 – Fukusima nükleer santralinin tsunamiden korunamamış olması bu olayın başlangıcı olarak değerlendirilebilinir.

Japonya Nükleer Güvenlik Ajansı, kazayı Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Olaylar ölçeğine (INES) göre 1 ve 7 arasından 4 olarak belirlediğini açıkladı. Söz konusu ölçeğe göre Three Mile Island kazası 5, Çernobil ise 7 olarak değerlendiriyor. (Kaynak: Reuters)

Fukuşima 1 ünitesi. birinci nesil nükleer santraldir ve tam 40 yaşındadır. Bu reaktörünün aslında  Mart 2011’de  kapatılması gerekiyordu, ancak Japonya’da ilgili bakanlık (METI) Şubat ayında verdiği izinle reaktörün 7 yıl daha çalışmasını sağladı. Japonya’da bu şekilde 3 reaktöre daha işletme izni verilmiştir (Kaynak: CNIC).

Türkiye’de kurulması düşünülen üçüncü nesil reaktörler ile  birinci nesil Fukuşima nükleer   santrallerini güvenlik açısından karşılaştırıldığında, farklı tip ve jenerasyonlarda olmaları nedeniyle Fukuşima  reaktörlerinin daha az güvenli reaktörler olduğu anlaşılır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

                                              FMO Yönetim Kurulu

                                              13.03.2011

hakkında admin

Burayada bakınız

>>> Temiz Güneş Enerjisinin Pek Bilinmeyen Kirli Yanı <<<

Radyasyon Fizikçisi, Fizik Yüksek Mühendis  Dr.  Yüksel Atakan tarafından “Temiz Güneş Enerjisinin Pek Bilinmeyen Kirli Yanı” başlıklı yazısı ek’de more »