Cumartesi , Eylül 24 2022
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / Siber Güvenlikte Riskler ve Önlemler Söyleşisi Gerçekleştirildi

Siber Güvenlikte Riskler ve Önlemler Söyleşisi Gerçekleştirildi

Siber güvenlikte yarın, bugünden farklı olacak”

Fizik Mühendisleri Odası (FMO) Ankara Şube tarafından düzenlenen “Siber Güvenlikte Riskler ve Önlemler” başlıklı söyleşiye bilgisayar mühendisi, siber güvenlik yönetim danışmanı Ahmet Pekel katıldı. Söyleşide siber saldırı sorunu, siber güvenlik önlemleri, siber güvenlik bilinci ve farkındalığı konuşuldu.

Mühendis Ahmet Pekel, Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre siber saldırıların, gerçekleşmesi olası küresel riskler arasında son iki yılda, ilk beş riskten biri olduğunu ifade etti. Son üç yıldan beri, bilişim teknolojileri kullanılarak yapılan veri sahtekarlığı ve hırsızlığının diğer riskler arasında olduğunu belirtti. Siber saldırıların çok düşükten çok yıkıcıya doğru etkilerinin olabileceğinin öngörüldüğünü söyledi.
Son iki yıla göre siber saldırılar 2020’nin ilk üç ayında arttı
Pekel, siber saldırıların 2020 yılının ilk üç ayında 2019 ve 2018 yıllarının ilk üç ayına göre arttığını kaydetti.


Siber uzaya dahil olan aygıt sayısının sürekli olarak arttığını belirten Pekel, 2019 yılında 14,2 milyar olan aygıt sayısının, 2025 yılında 64 milyarı bulacağını tahmin edildiğini dile getirdi.
Siber saldırganların en çok bireyleri hedef aldığını belirten Pekel, savunma, ulaşım, enerji, bankacılık, sağlık ve iletişim alt yapılarının da önemli hedefler arasında olduğunu, politik, ekonomik ve jeopolitik amaçlarla devlet ya da devlet dışı aktörler tarafından yapılan siber saldırıların zararlı yazılım, hesap çalma, hedefli saldırı gibi birçok yöntem kullanılarak yapıldığını anlattı.
Bebek izleme kameraları da saldırganların hedefi
Nesnelerin interneti (IoT) hakkında da bilgi veren Pekel, güvenlik bakımından eksik ya da hatalı bir biçimde konumlandırılan IoT sistemlerinin kolaylıkla ele geçirilebildiğini belirtti. Pekel, özellikle ailelerin bebeklerini izlediği cihazların video akışı şifrelenmediği için saldırganların hedefi haline geldiğine dikkat çekti.


Pekel, bilgisayar ve internet erişimi olan çocuklar için ailelerin siber güvenlik bilinci ve farkındalığı oluşturması gerektiğini vurguladı.
COVID-19 konulu e-postalar gönderiliyor
Bireyleri hedef alan oltalama e-postalarının tehdit ve şantaj amaçlı kullanımının çeşitlerine değinen Pekel özellikle son günlerde Koronavirüs (COVID-19) temalı e-postaların gönderildiğini belirterek katılımcıları bu konuda dikkatli olmaya davet etti.
Siber güvenlik uzmanı Pekel: İşbirliği içinde olan ülkelerin güvenlikte ortak seviyeleri oluşturmaları önemli
Pekel, Siber saldırı ve saldırganlara karşı ülke, kurum ve bireylerin her durumda hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti ve işbirliği halindeki ülkelerle ortak seviyelerin oluşturulması gerektiğini vurguladı.
Pekel ayrıca, 2017 yılında gerçekleşen Rusya, Avustralya ve Ukrayna gibi ülkelerle birçok ülkeyi etkileyen Wannacry adlı fidye yazılımını hatırlattı.

Siber güvenliğe yönelik ulusal ve uluslararası düzenlemeler
Pekel, Türkiye’de ve dünyada siber saldırılara ilişkin yapılan düzenlemelerle ilgili bilgi verdi. Düzenlemelerin kişisel, kurumsal, ulusal, bölgesel ve küresel boyuttaki siber güvenlik tedbirlerinin oluşturulmasına yönelik olduğunu ifade etti.
Türkiye’de bilgi ve iletişim alanındaki düzenlemelere ilişkin hatırlatma yaptı. Pekel, siber güvenlik yönetiminin bir süreç yönetimi olduğunu, yakın gelecekte gerçekleşecek teknolojik gelişmelerin, siber savunma ve saldırı yöntemlerini de etkileyeceğini vurguladı ve “Siber güvenlikte yarın, bugünden de farklı olacak” dedi.
Çevrimiçi etkinliklere dikkat!
Siber güvenlik konusunda bireylerin alması gereken önlemleri detaylı bir şekilde anlatan Ahmet Pekel, özellikle COVID-19 nedeniyle çevrimiçi yapılan toplantı ve etkinlik katılım bağlantılarının herkese açık olmamasını, bu tür etkinliklerin davetlilerin kimliklerinin doğrulanması yöntemiyle kurumsal destekli yazılımlar kullanılarak yapılmasını tavsiye etti.
Ahmet Pekel kimdir?
Lisans eğitimini ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği alanında tamamlayan Ahmet Pekel, ASELSAN’da yazılım mühendisi olarak görev yaptı. Merkez Bankası’nda bilişim uzmanı olarak çalıştı; 2004-2019 yılları arasında Bilişim Teknolojileri Güvenlik Direktörlüğü görevinde bulundu. 2008 yılında Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Ankara Şubesi kurucuları arasında yer aldı. 2015-2017 yılları arasında TBD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Bilgisayar Mühendisleri Odası’nda Mesleki Yeterlilik Komisyonu’da görev aldı. Pekel, çalışmalarına siber güvenlik yönetim danışmanı olarak devam etmektedir.

 

hakkında yeni

Burayada bakınız

>>> HABER <<<

YEREL YÖNETİMLERDE MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN KADRO TAHSİS EDİLEREK KALICI VE GÜVENCELİ İSTİHDAM more »