Çarşamba , Kasım 30 2022
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / Gürültü Kontrolü ve Akustik Uzmanlığı söyleşisi yapıldı

Gürültü Kontrolü ve Akustik Uzmanlığı söyleşisi yapıldı

Fizik Mühendisleri Odası (FMO) Genel Merkezi, “Çevresel Gürültü Kontrolü ve Temel Bina Akustik Uzmanlığı” başlıklı bir bilgilendirme söyleşisi düzenledi. Söyleşiye Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi, FMO eski başkanlarından Ekrem Poyraz katıldı.

Poyraz, sunumuna gürültü, gürültü kaynakları ve gürültü kontrol ilkeleri hakkında bilgi vererek başladı. Gürültünün insan sağlığına fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve performans etkileri olduğundan söz eden Poyraz, yönetmeliklere ilişkin detaylı bilgi verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın (ÇŞB) yönetmelikler kapsamındaki görev, yetki ve sorumluluklarını anlattı.
FMO, 2009’da Bakanlık’tan yetki aldı
FMO’nun, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği kapsamında Bakanlık ile 2009 yılında protokol imzaladığını, çevresel gürültü ile ilgili eğitim vermek üzere ÇŞB’den yetki aldığını belirtti.
Bu eğitimlere üniversitelerin mühendislik, mimarlık ve fen fakülteleri başta olmak üzere ön lisans, tezli yüksek lisans ve doktora mezunlarının da katılabileceğini ifade etti.
Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında düzenlenen sertifika programları hakkında da bilgi veren Poyraz, söz konusu Yönetmeliğin binaların gürültüden korunması için yapılacak yeni ve mevcut binalarda, bina akustik raporunun verilmesini ve akustik proje hazırlanmasını zorunlu hale getirdiğini vurguladı.
Poyraz, Yönetmelik’te 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılan değişiklikle, hangi yapılarda akustik rapor ve proje hazırlanacağına ilişkin maddelerin belirlendiğini dile getirdi. Akustik uzman olabilecek kişilerin ise, 12 Nisan 2018 tarihli tebliğde belirlendiğini kaydetti.
“Şu anda belediyelerin bir kısmı bu yönetmeliğin farkında değil.”
Poyraz, optik -akustik mühendislerinin kursa katılmadan sadece sınava girerek sertifika alma imkanları olduğunu söyledi. Piyasanın akustik uzmanlarına ihtiyacının fazla olduğunu belirten Poyraz, “Her türlü yapı ve kullanım amacı değişen var olan binalarda da akustik proje gerektiği için mutlaka sertifika alınması zorunlu. Onun için talep de çok fazla ve önümüzdeki günlerde de daha fazla olacak. Şu anda belediyelerin bir kısmı bu yönetmeliğin farkında değil. Ama bir süre sonra farkında olacak ve herkes istemeye başladığında daha fazla talep olacak.” ifadelerini kullandı.
Ekrem Poyraz: Belediyeye sorumluluğu var.
Belediyelerin akustik rapor istemesinin gerekliliğine dikkat çeken Poyraz, “Bina aldığınızda, yeni binanın mutlaka C sınıfında belirtilen sınır değerleri sağlamak zorundadır. Aldığınız bina bunu sağlamıyorsa bu durumda imar iznin veren belediyenin sorumluluğu olduğunu” ifade etti.
Üniversiteden mezun olmadan sertifika alınamayacağının altını çizen Poyraz, öğrencilere talep etmeleri halinde uzmanlığa dair birkaç saatlik bilgilendirme yapılabileceğini söyledi.
Türkiye’de 600 kişide akustik uzmanlığı sertifikası var
FMO Başkanı Abdullah Zararsız ise, FMO’nun 300 kişiye bu sertifikayı verdiğini, tüm Türkiye’de 600 kişinin bu sertifikayı edindiğini, sertifikayı sahip fizik mühendislerinin yüzde 10 civarında oluğunu açıkladı.

“Ülkemizde binlerce bu uzmana ihtiyaç var.”
Zararsız, “Yönetmeliğin kapsamından da gördüğünüz gibi ülkemizde yapılacak her türlü inşaatın, akustik raporu isteniyor ve belli kriterleri sağlayanların akustik projesi isteniyor. Dolayısıyla, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) gibi düşünecek olursak, ülkemizde binlerce bu uzmana ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.
FMO üyelerine sertifika programında kolaylık sağladıklarını söyleyen Zararsız, mühendislere Oda’ya kayıt olmaları çağrısında bulundu.

https://youtu.be/CbWqcMCnRt4

hakkında yeni

Burayada bakınız

Bilimsel Araştırma Teknikleri Semineri

Odamız yönetim kurulu üyesi Dr. Çağıl KADEROĞLU tarafından 26 Kasım 2022 tarihinde genel merkezimizde Bilimsel more »