Perşembe , Ağustos 18 2022
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / Adli Bilimlerde Fizik ve Matematik Mühendisliği Söyleşisi Gerçekleştirildi

Adli Bilimlerde Fizik ve Matematik Mühendisliği Söyleşisi Gerçekleştirildi

Adli Bilimler Uzmanı Dr. Sarıbey: Adli Bilimler, suçlulardan çok suçsuzları ortaya çıkarıyor!

FMO’nun 2021 yılındaki üçüncü söyleşisine Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Adli Bilimler Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Yalçın Sarıbey konuk oldu. Dr. Sarıbey, “Adli Bilimlerde Fizik ve Matematik Mühendisliği” başlıklı söyleşide adli bilimlerin suç işlemeyen kişilerin suçsuzluğunu ortaya çıkması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Adli Bilimlerin tanımını yaparak sunumuna başlayan Dr. Sarıbey, adli bilimlerin adli fizik, adli kimya, adli antropoloji, adli entomoloji gibi birçok bilim dalından yararlandığını ifade etti. Adli Bilimlerin çok geniş bir kavram olduğunu belirterek, adli tıbbın adli bilimlerle bağdaştırıldığını ancak adli tıbbın adli bilimlerin faydalandığı alanlardan biri olduğunu dile getirdi.

Suçludan delile değil, delilden suçluya ulaşılıyor!

Eskiden suçlu bulunduktan sonra delillerin bulunduğunu günümüzde ise delillerden yola çıkılarak suçlunun bulunduğunu söyleyen akademisyen Sarıbey, “Artık günümüz insan hakları kavramlarının da gelişmesiyle birlikte delili buluyoruz. Delilden suçluya gidiyoruz. Yani birinin “bunu ben yaptım” demesi bizim için yeterli olmuyor” dedi. Yapılan literatür çalışmalarından söz eden Sarıbey, adli bilimlerin suç işleyen kişilerden çok suç işlemeyen kişileri ortaya çıkarmada kullanıldığını vurguladı.

Balistiğin Fizik ve Matematik mühendislerinin çalıştığı geniş bir alan olduğunu kaydeden Balistik Uzmanı Sarıbey, kullanılan ekipmanların kolay taşınabilen, pratik ve kullanışlı ekipmanlar olması gerektiğini söyledi.

FMO üyesi Dr. Sarıbey, kan lekesi model analizi, mermi ilk hızının ölçümü gibi ayrı uzmanlık alanlarını söyleşide anlattı. Bu alanlarda Fizik ve Matematik bilgisinin yoğun olarak kullanıldığının altını çizdi.

Kendini bu alanda yetiştirmek isteyen öğrencilere yüksek lisans ve doktora eğitimlerini bu alanda yapmalarını, dış balistik hesaplamaları, hedef balistiği gibi alanlara yönelmelerini, literatürü taramalarını ve bol bol okumalarını önerdi.

Aylin Yalçın Sarıbey kimdir?

Aylin Yalçın Sarıbey, 1978 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Aynı yıl Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı’nda Patlayıcı ve Bomba İmha Şubede çalışmaya başladı. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Anabilim Dalında tamamladı.

Dr. Sarıbey, Jandarma Genel Komutanlığı’nın Ankara, Aydın ve Van kriminal laboratuvarlarının Balistik, Bilimsel Destek ve Eğitim şube gibi farklı birimlerinde Adli Bilim Uzmanı, Balistik Uzmanı olarak görev yaptı. Çok sayıda Balistik uzmanının yetişmesine katkıda bulundu. Balistik Laboratuvarında çalışan ilk kadın Balistik Uzmanı oldu. Yirmi yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

Çalışma alanları arasında Adli Bilimler, Kriminalistik, Olay Yeri İnceleme, Adli Balistik, Ateşli ve Ateşsiz Silahlar, Kovan ve Mermi Çekirdeği incelemeleri yer alıyor. Yerli ve yabancı dergilerde yayınları bulunan Sarıbey, ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve konferanslarda sunum yaptı.

Dr. Sarıbey, son üç yıldır Türkiye’de ilk kez Adli Bilimler lisans eğitiminin verildiği Üsküdar Üniversitesi’nde Adli Bilimler Öğretim Üyesi olarak çalışıyor.

Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü’nde (BABE) Müdür Yardımcısı olan Dr. Sarıbey, Adli Bilimler Derneği ve Fizik Mühendisleri Odası üyesi.

hakkında yeni

Burayada bakınız

VII. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, Fiziksel Etkenler-Meslek Hastalıkları” Sempozyumu

Odamız, Hacettepe Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİSAM) ile more »