Salı , Ağustos 16 2022
Ana sayfa / FMO / >>> Almanya Elektrik Enerjisi’nin Yarısını Güneşten Üretti <<<

>>> Almanya Elektrik Enerjisi’nin Yarısını Güneşten Üretti <<<

Almanya’daki Güneş enerjisi tarlalarından biri

Almanya’daki güneş enerjisi sistemi, dünya rekoru kırarak, 26.Mayıs.2012 Cumartesi günü öğle vakitlerinde 22 Gigawatsaat elektrik enerjisi üretti. (Kurulu gücün %85’i) Bu üretim genel talebin yarısını karşıladı.

Almanya’da hükümet, Fukuşima kazasından sonra, geçen yıl 8 nükleer enerji santralını hemen kapatmış ve diğer dokuz tanesini de 2022 yılına kadar kapatmak kararı almıştı; be buradan oluşacak enerji açığının Güneş Enerjisi ve Biomas enerjisi ile karşılanması planlanmıştı.

Yenilenebilir Enerji Enstitüsü Başkanı Norbert Allnoch, Reuters haber ajansına daha önce hiçbir ülkede Fotovoltaik panellerden bu denli büyük bir elektrik enerjisi üretilmediğini belirtti. Elektrik fiyatının 23 cent/kWh olduğu Almanya’da tüketiciler, güneş enerjisine verilen “satın alış garantisi” nedeniyle kWh başına 2 cent ek maliyeti’de ödüyorlar. Toplamda Alman tüketiciler 2012 yılında yaklaşık 10 Milyar dolarlık ilave yükü ödemek zorunda kalacaklar. Hükümet elektrik fiyatını 20 cent/kWh’in de altına çekmeye çalışıyor.

Sera gazları salımını 2020 yılına kadar 1990’lardaki seviyenin %40 altına çekmeye çalışan Almanya halen yıllık enerji talebinin % 20 sini yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor. Almanya’da Güneş enerjisi toplam kurulu gücü 26 GW.

 

Kaynak: Erik Kirschbaum Germany Sets Solar Power Record: 50% of Electricity Demandhttp://www.reuters.com/article/2012/05/26/us-climate-germany-solar-idUSBRE84P0FI20120526 May 26, 2012

hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

Laser Uygulamaları Güvenliği Eğitimi

Acıbadem Sağlık Hizmetleri hastanelerinde bulunan yaygın olarak teşhis ve tedavilerde kullanılan Yapay Optik Radyasyonu (Laser more »

Bir cevap yazın