Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / HABERLER / BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI (17 Mart 2007)

8.3.2007 tarihinde Ankara Çankaya Lions Kulübü tarafından yapılan müracaat ile Kulüp olarak bazı projelerde müşterek çalışmaları bulunan Atatürk Kültür Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu üyelerinin ilgili Merkeze ilişkin bazı radyasyon söylentilerine şahit olmaları nedeniyle Odamıza söz konusu durumun aydınlatılması amacıyla başvuruda bulunulmuştur.

İlgili başvuru, Odamız Yönetim Kurulu tarafından Odamız Radyasyondan Korunma İhtisas Komitesi Başkan ve üyelerinin katılımı ile değerlendirilmiştir. Yapılan toplantıda, radyasyon ışınlanması iddiası olması nedeniyle konu ile ilgili ülkemiz geneli tek yetkili otorite olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna bildirim yapılması kararı verilmiştir. Karar gereğince gerekli bildirim 15.3.2007 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı tarafından yapılmıştır.

Tarafımızca yapılan bildirim Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından hızla değerlendirilerek, sözü edilen Merkezde 16.3.2007 tarihinde radyasyon denetimi yapılmış ve elde edilen radyolojik veriler ve genel değerlendirme Kurumun resmi web sitesinde aynı gün kamuoyu ile paylaşılmıştır. Konu ile ilgili basın bildirisine Kurumun resmi web sitesinden ulaşılabilir.

 (http://www.taek.gov.tr/basin/2007/16_03_07.html)

Bildiride, ilgili Merkezde toplum ve çalışanlar için risk teşkil edebilecek herhangi bir radyolojik bulgu tespit edilmediği ifade edilmektedir. Ayrıca toplum ışınlanmalarında yaklaşık % 50’lik en büyük dilimi kapsayan radon gazı ışınlamasına yönelik gerekli tespitlerin yapılabilmesi amacıyla uzun dönemli inceleme yapılmasına karar verilerek nükleer iz dedektörleri kullanılan pasif dedektörlerin ilgili Merkezde gerekli görülen alanlara yerleştirildiği de ifade edilmektedir. 

Söz konusu uygulama, tarafımızca bilimsel kriterler ile uyumlu olarak toplum ve özellikle çalışanlar açısından modern radyasyondan korunma prensipleri gereğince yapılması gereken incelemeler ve araştırmalar açısından en güvenilir verilere ulaşılmasını sağlayacağı düşünülmektedir.

İlgililere ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Fizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

hakkında admin

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »

Bir cevap yazın