Salı , Ağustos 16 2022
Ana sayfa / HABERLER / BAZ İSTASYONLARININ SAĞLIK ETKİLERİYLE İLGİLİ

BAZ İSTASYONLARININ SAĞLIK ETKİLERİYLE İLGİLİ

Bilim Teknik 18.06.2010
Baz istasyonları kent dışına çıkarılabilir mi?Son aylarda Didim ve Kadıköy gibi bazı yerleşim yerlerinde çeşitli grupların, imza toplayıp “baz istasyonları kent dışına çıkarılsın” söylem ve girişimlerine karşın, bu istasyonları işletenlerin. “çıkarılırsa cep telefonlarınızı kullanamazsınız” yanıtı medyada ve internette açıklanıp tartışılıyor.Yüksel Atakan, Radyasyon Fizikçisi, Dr. – Almanya ; ybatakan@gmail.com

Cep telefon sisteminin çalışma tekniği gereği, baz istasyonları kentin uygun yerlerine ‘bal peteği modelindeki hücrelerin köşelerine’ konuluyor. Ancak böylelikle her bir baz istasyonunun kapsama alanında aynı anda belirli sayıda cep telefonuyla iletişim kurulabiliyor. Bu nedenle yoğun yerleşim yerlerinde çok sayıda baz istasyonu anteni binaların ve direklerin tepelerine dikiliyor.

Baz istasyonları, sanayi tesisleri ya da otobüs garajları gibi kent dışına çıkarılamaz, çıkarıldığında cep telefon sisteminin teknik yapısı kökünden bozulur. Küçük yerleşim yerlerinde kent dışında anten kuleleri kurularak kentteki cep telefonlarıyla iletişim sağlanabilmesi önerilerinde ise bu kulelerin çok daha yüksek güçle yayın yapması gereğinin yanı sıra, cep telefonlarının kulelerle iletişim kurabilmeleri için bunların da güçlerinin artması zorunlu olur.

Bu durumda ise, cep telefon kullanıcıları çok daha fazla radyasyon dozu alacaklarından istenilenin tam tersi sonuç alınacak ve ‘Yağmurdan kaçarken doluya tutululacaktır’. Ayrıca bu durumda bunlarla ‘aynı anda çok kişinin konuşabilmesi’ bir yana, çok dar kapsamlı bölgeler dışında pek kimse konuşamayacak ve herkes “ telefonum çekmiyor!” diye de yakınacaktır.

Yapılan ölçümlere göre kentteki bir baz istasyonunun yakınındaki oturma yerlerinde elektriksel alan şiddeti genellikle, izin verilir sınır değerlerin çok altında olduğundan bunların vücudumuzu etkilemesi son derece az.

Bilim Teknik 18.06.2010
Baz istasyonlarıyla ilgili internet sayfalarından alıntılar… Yanlışlar ve doğrularKadıköylüler her çarşamba günü baza karşı toplanıyor. “Kadıköylüler ölüm istasyonu istemiyor” diyor. Kadıköy esnafından Kıymazaslan’ın okuduğu basın açıklaması şöyle: “Çocuklarınızın 24 saat boyunca radyoaktiviteye maruz kalmasını ister misiniz? Bizi 24 saat radyoaktif dalgalara maruz bırakan baz istasyonları yaşamımızı tehdit ediyor. Yanıt: Bu açıklama tümüyle yanlış. Çünkü baz istasyonların yaydığı elektromanyetik dalgalar, radyoaktif maddelerden gelmiyor. Bir baz istasyonunda tek bir gram bile radyoaktif madde yok, ama vücudumuzda var. Herbirimizin vücudundan her saniye 10 bine yakın ışın çıkmakta ve yakınlarımızı ışınlamaktayız. Buna rağmen sağlıklı yaşıyoruz.

Kim kanser ağrısı ve acılarıyla ölmek ister?

Baz istasyonları beyindeki sıvı miktarını artırıyor, DNA’ları tahrip ediyor, sinirlilik, baş ağrısı ve stres yapıyor daha da önemlisi kanserin bütün türlerini tetikliyor. Kanser ağrısı ve acılarıyla ölmeyi kim ister? Ya da sevdiklerinizin acı çekerek öldüğünü görmek ister misiniz?

Yanıt: Baz istasyonları yakınlarında vücutta oluşan doz çok düşük olup kanser olasılığı son derece az ve bugüne kadar bilimsel olarak kanıtlanmış, sınanmış bir bulgu bulunmuyor.

Teknolojiye karşı değiliz !

Cep telefonlarına hepimizin ihtiyacı var. Yeni 3G teknolojisi ise mevcutlardan çok daha fazla baz istasyonuna gereksinim duyuyor. Buna da karşı değiliz. Fakat şirketler mâliyeti düşürmek için her adım başı baz istasyonu kuruyorlar. Üstelik baz istasyonu sayısının 9 katına çıkartılacağı söyleniyor. Oysa baz istasyonlarını insanlara zarar vermeden de yerleştirmek mümkün. Yurtdışındaki gibi, ya şehir dışında büyük baz istasyonları kurarak dağıtımı yapabilir ya da uluslararası kurallar dahilinde bina yüksekliklerinin çok üzerinde baz istasyonu kurabilirler. Sessiz mi kalacağız?

Yanıt: Bunlar doğru değil ve baz istasyonları tekniği Avrupa’da da aynen bizdeki gibi. Zaten bu teknik Türkiye’ye Avrupa’dan, ABD’den gelmedi mi? Baz istasyonları kentin uygun yerlerine ‘bal peteği modelindeki hücrelerin köşelerine’ konuluyor. Ne kadar sık olursa o kadar iyi. Çünkü cep telefonumuz daha az güçle iletişim kurduğundan telefonumuzdan aldığımız doz da çok daha az oluyor. Bir baz istasyonunun 20-30 metre yakınındaki elektriksel alan şiddeti yapılan ölçümlere göre izin verilir sınır değerlerinin çok altında olduğundan vücudumuzu etkilemesi son derece az.

 

hakkında admin

Burayada bakınız

Laser Uygulamaları Güvenliği Eğitimi

Acıbadem Sağlık Hizmetleri hastanelerinde bulunan yaygın olarak teşhis ve tedavilerde kullanılan Yapay Optik Radyasyonu (Laser more »