Cumartesi , Ağustos 20 2022
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / Dünyanın Tek Yüzer Nükleer Santrali Elektrik Üretimine Başlıyor

Dünyanın Tek Yüzer Nükleer Santrali Elektrik Üretimine Başlıyor

Enerji Günlüğü – Rosatom’un kurduğu dünyanın ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali Akademik Lomonosov tam kapasite elektrik üretimine başlıyor.

Türkiye’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni inşa eden Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom tarafından kurulan dünyanın ‘ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali’ Akademik Lomonosov, iki KLT-40 reaktör sistemlerinde gerçekleştirilen birtakım başarılı ve kapsamlı testlerin ardından ticari faaliyetlerine başlamaya hazır duruma geldi.

Yüzer nükleer güç santralindeki 1 ve 2 No’lu üniteler 31 Mart tarihinde başarılı bir şekilde tam kapasiteye çıkartıldı. Bu testler, santralin ana ve yardımcı ekipmanlarının ve ayrıca otomatik proses kontrol sistemlerinin operasyonel istikrarını doğruladı.

ARALIK’TA ŞEBEKEYE BAĞLANACAK

Santralin, Bilibino NPP ve Chaunskaya CHPP’nin kapasitelerinin yerine geçmek ve yüzer nükleer santralin bir parçası olarak faaliyet göstermek üzere 2019 yazında Pevek Limanı’na çekilmesi planlanırken, 2019 yılının Aralık ayında elektrik şebekesine bağlanması bekleniyor.

ONAY BELGESİ VERİLECEK

Rosatom’un enerji bölümü Rosenergoatom’un Genel Müdürü Andrei Petrov, bu testlerin sonuçlarına dayanarak, Temmuz ayında verilecek işletme ruhsatı için yüzer nükleer güç santraline ilişkin onay belgesinin yetkililer tarafından şimdi verileceğini açıkladı.

Aynı zamanda, yüzen nükleer enerji santrali için kara ve hidrolik yapıların yanı sıra, elektriğin yerel şebekeye iletilmesini ve şehrin ısıtılmasını sağlayan altyapının da bu yılın sonuna kadar Pevek şehrinde tamamlanması planlanıyor. Mevcut mühendislik çalışmaları planlamalar için devam ediyor.

 

hakkında yeni

Burayada bakınız

VII. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, Fiziksel Etkenler-Meslek Hastalıkları” Sempozyumu

Odamız, Hacettepe Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİSAM) ile more »