Pazar , Aralık 5 2021
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / FMO-GENÇ üyeleri, Yönetime sordu

FMO-GENÇ üyeleri, Yönetime sordu

FMO-GENÇ üyeleri, Yönetime sordu

FMO-GENÇ üyeleri, FMO yöneticileri ile söyleşti. FMO Öğrenci Komisyonu’nun 7 Mart’taki toplantısında alınan karar sonucunda düzenlenen söyleşide öğrenciler, yöneticilere bölümlerine ilişkin sorular sordular, pandemi döneminde yaşadıkları sıkıntıları ve Oda’dan beklentilerini aktardılar.

Öğrenciliğinden beri FMO’da olan Karakuş: Topluluklar, FMO’nun imkanlarından yararlanıyor

FMO Saymanı ve Öğrenci Üye Komisyonu Başkanı Hasan Can Karakuş, bugüne kadar FMO-GENÇ için Oda’nın yaptıklarını anlattı. Karakuş, FMO-GENÇ’in en yoğun çalışmasının yaz kampı olduğunu söyledi. 2020 yılında pandemi nedeniyle yapılamayan yaz kampının bu yıl yapılıp yapılmayacağının belli olamadığını ifade etti.  Pandemiye rağmen kamp çalışması yapılacağını, ancak kampın iptal edilme ihtimali olduğunu belirtti. FMO-GENÇ üyelerinin kamp kapsamında yapılacak atölyelerle ilgili öneride bulunabileceklerini kaydetti.

Oda’da 2010 yılında başlayan öğrenci üyelik çalışmaları hakkında bilgi veren Sayman Karakuş, öğrenciler bir yıllık süreyle üye olabildiğini, bir yılın sonunda üyeliğini sürdürmek isteyen öğrencilerin tekrar üye olmaları gerektiğini anlattı. Öğrenci üyelerden aidat alınmadığını söyleyerek eğitim ve kurslarda FMO-GENÇ üyelerine öncelik tanındığını, kendisinin de lisans öğrenciliği döneminde Oda faaliyetlerine katıldığını, üniversitede içinde bulunduğu öğrenci topluluğunun Oda’nın imkanlarından faydalandığını aktardı. Toplulukların halen FMO’nun tüm imkanlarından faydalanmaya devam ettiğini belirtti.

FMO Yazmanı Çağıl Kaderoğlu: FMO, ortak iletişim aracı

FMO Yazmanı  Kaderoğlu: Oda faaliyetlerinden yaz kampları ve eğitimlerin önemine işaret etti. Kampların keyifli geçtiğini, bir kere kampa katılan öğrencilerin daha sonra tekrar katılmak istediğini söyledi.

Oda ile öğrenciler arasındaki ilişkiyi “FMO, ortak iletişim aracı” şeklinde tarif eden Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Kaderoğlu, birçok FMO-GENÇ üyesinin FMO aracılığıyla çok iyi kurumlarda işe girdiğini aktardı.

FMO, Öğrencilere karşılıksız burs vermeyi planlıyor

FMO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Zararsız ise staj, bitirme projesi ve mesleğe ilişkin öneride bulundu. Dr. Zararsız, staj yapmak isteyip staj imkanı bulamayan öğrencilere Oda’nın yardımcı olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. FMO’nun proje ve yarışmalara bugüne kadar destek olduğunu, bundan sonra da desteğini sürdüreceğinin altını çizen Başkan Zararsız, Oda’nın düzenlediği Öğrenci Proje Yarışması’nın 2020 yılında pandemi nedeniyle yapılamadığını ancak bundan sonra devam ettirileceğini belirtti.

Fizik Mühendisliğinin geniş bir çalışma alanı olduğunu ifade eden Zararsız, çevresel gürültü, bina akustiği, aydınlatma, medikal fizik, yazılım gibi alanların geleceğinin olduğunu söyledi ve öğrencilere bu alanlarda uzmanlaşmalarını önerdi. Öğrencilerin 3. sınıftan itibaren bir alanda uzmanlaşması gerektiğine dikkat çekti. Öğrencilere birbiriyle ilişkili seçmeli dersleri almaları ve mezuniyet projelerini mutlaka uygulamaya yönelik  konulardan seçmemeleri gerektiğini vurguladı. FMO’nun öğrencilere bu konularda da yardımcı olabileceğinin altını çizdi.

Dr. Zararsız, Oda’nın önümüzdeki dönemde ihtiyacı olan başarılı öğrenci üyelere karşılıksız burs verme planı olduğundan söz etti.

Öğrenciler, pandemide staj bulmakta güçlük çekiyorlar

Yönetim Kurulu üyelerinden İbrahim Kayhan ile Süreyya Çetin Tekin de söyleşiye katıldı. Çetin Tekin, Hasanoğlan’daki fabrikasının staj yapmak isteyen öğrencilere açık olduğunu ifade etti. Tekin, öğrencilerin genellikle ASELSAN, HAVELSAN gibi büyük şirketlerde işe girmek istediğini, ancak bu kurumlarda işe girmelerinin yolunun söz konusu şirketlere eleman yetiştiren küçük firmalarda staj yapmak ve deneyim kazanmaktan geçtiğini vurguladı.

Söyleşiye 24 öğrenci katıldı. Öğrenciler pandemi döneminde en çok staj bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirterek, Oda’dan bu konuda destek istediler.

 

 

hakkında yeni

Burayada bakınız

HABER

TENMAK Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir BIÇAKÇI’YI makamında ziyaret ettik. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Abdullah ZARARSIZ, more »