Cuma , Ağustos 19 2022
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / Odamız YouTube da canlı olarak üçüncü söyleşisini gerçekleştirdi. 

Odamız YouTube da canlı olarak üçüncü söyleşisini gerçekleştirdi. 

Odamız pandemi sürecinde YouTube da canlı olarak üçüncü söyleşisini gerçekleştirdi. 
Fizik Yük. Müh. Namık AÇAN’nın “Türkiye’de Optik Sanayinin Fizik Mühendislerinden Beklentileri” söyleşisini gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Zararsız’ın yaptığı etkinliğe 68 kişi katıldı.

Optik Sanayi, Fizik Mühendislerinden Ne Bekliyor?
FMO Genel Merkez, “Türkiye’de Optik Sanayinin Meslektaşlarımızdan Beklentisi” başlıklı bir söyleşi düzenledi.
Pandemi günlerinde Youtube kanalı üzerinden üçüncü kez söyleşi yapan FMO’nun etkinliğine FMO Optik Komisyonu Başkanı Namık Açan katıldı.
Fizik Yüksek Mühendisi Açan, optik sanayi ve optik sanayinin gelişimi hakkında bilgi verdi.
Günlük hayatımızda kullandığımız gözlük, teleskop, dürbün gibi birçok optik yapıda optiğin geniş bir uygulama alanı bulduğunu ve fizik bölümlerinin en önemli mühendislik disiplinlerinden biri olduğunu ifade etti.
Optiğin sistemli ve uygulamalı ilk adımını 1980 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde kurulan, kendisinin içinde yer aldığı Hassas Optik Üretim Atölyesinde atıldığını, 1980 sonrasında ise test ve ölçüm yeteneklerinin kazanılmasıyla TSK Vakfına ait bir savunma şirketinin optikle tanıştığını söyledi. Şirketin altyapısını oluşturarak şu anda Sivas’ta çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.
Sonraki yıllarda bir bölümü günümüzde de faaliyetlerine devam eden, TSK’nin ihtiyaçlarını karşılamak için Ankara ve İstanbul’da elektro- optik firmaların kurulduğunu, optik sistem üretiminde yer alan bu firmaların önemli oranda fizik mühendisi istihdam ettiğini dile getirdi.
İstihdam edilen fizik mühendisi sayısı arttı
2000’li yıllarda söz konusu Vakfa ait optik test ve deneysel amaçlı çalışmaların başlatıldığını, yüksek nitelikli ürün ve sistemler üzerinde çalışıldığını ve bu ürünlerle sistemlerin imalat ve entegrasyonunun yapıldığını ifade etti. Namık Açan, bu çalışmalarda ekibiyle birlikte yer aldığını, eskiden 5-6 fizik mühendisinin çalıştığı firmalarda günümüzde 45 mühendisin çalıştığını vurguladı.
Açan, Ankara’da yerli sermayeyle kurulan birçok şirketin ve proje odaklı çalışan Teknokent firmasının olduğundan ve teleskop tasarım ve imalatı yapacak, kendisinin de kuruluşunda yer aldığı OPMER’den söz etti.
Piyasadaki talebe bağlı olarak aydınlatma amaçlı sistemlerin tasarım ve imalat yapan firmaların artmaya başladığını belirtti.
FMO Fizik Eğitim Komisyonu, üniversitelere önerilerini iletiyor
Optik üretim, tasarım, entegrasyon, test ve ölçüm gibi disiplinlerin üniversitelerin fizik mühendisliği bölümlerinde yeterli bir biçimde verilmediğini hatırlatan Açan, FMO’nun Fizik Eğitim Komisyonu aracılığıyla tüm üniversitelere çözüm önerilerini sunduğunu ifade etti.
Açan söyleşide, fizik mühendislerinin sanayinin değişik kollarında optik ille ilgili çalışmalarını da anlattı.
Teknolojik ihtiyaçlara paralel olarak yurt dışındaki optik mühendisliği bölümlerinde okutulan derslerin Türkiye’de de açılması gerektiğinin altını çizdi. Böylece, optik alt yapısına sahip fizik mühendislerinin yetişeceğini belirtti.
Yüksek Fizik Mühendisi Namık Açan’dan öğrencilere öneriler
Açan, fizik mühendisliği eğitimine dair önerilerini ise şöyle sıraladı:
-Temel optiğin yanında uygulamaya yönelik tasarım ve entegrasyona yönelik sistem mühendisliği,
-Disiplinler arası gereksinimleri kapsayacak şekilde yeni derslerin açılması,
-Sanayinin isteklerini üniversite- sanayi- TÜBİTAK ve benzeri kurum ve kuruluşların AR-GE projelerinin köprülerinin kurulması.
Sanayinin fizik mühendislerinden beklentisine ilişkin olarak optik tasarım ve ölçüm yeteneklerine sahip olmaları gerektiğine değinen Açan, tecrübenin zamanla kazanılacağını vurgulayarak genç fizik mühendislerine FMO’ya üye olmalarını, Oda’nın etkinlik ve kurslarını takip etmelerini, proje hazırlamalarını ve TÜBİTAK destekli projelere katılmalarını önerdi. Fizik mühendisliği öğrencilerine optik ile ilgili farklı dersler koyan üniversiteleri takip ederek bu dersleri takip etmelerini ve misafir öğrenci olarak katılmalarını tavsiye etti.
TÜBİTAK Uzay Uydu Teleskopunun Mercek Sistemi Türkiye’de Üretildi
Mühendis Açan, TÜBİTAK Uzay Uydu Teleskopunda kullanılan optik-mercek sistemlerinin Türkiye’de üretildiğini söyledi.
FMO Başkanı Abdullah Zararsız ise, Oda’ya fizik mühendislerinin yanında optik, akustik ve matematik mühendislerinin de üye olduğunu söyledi.
Zararsız, savunma sanayi ve diğer sanayilerin optik tasarım ve optik sistemlerin geliştirilmesinin önem arz ettiğini ve bu konuda birçok çalışmanın yapıldığını belirtti.

hakkında yeni

Burayada bakınız

VII. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, Fiziksel Etkenler-Meslek Hastalıkları” Sempozyumu

Odamız, Hacettepe Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Meslek Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİSAM) ile more »