Cumartesi , Temmuz 13 2024
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / >>> Söyleşi Gerçekleştirdi <<<

>>> Söyleşi Gerçekleştirdi <<<

Fizik Mühendisleri Odası (FMO) üye ve öğrencilerini bilgilendirmeye çevrimiçi söyleşilerle devam ediyor.
 
FMO’nun YouTube kanalı üzerinden yapılan dördüncü söyleşiye Itelligence Türkiye firmasında SAP Malzeme Yönetimi’nden Sorumlu Kıdemli Danışman olan F. Hilal Gülşan katıldı. 33 kişinin canlı olarak izlediği söyleşi, katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Türkiye’de 140 bin IT çalışanı var!

“Kurumsal Kaynak Planlama Dünyasına SAP Üzerinden Bakış” başlıklı söyleşide Gülşan, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD)’ın 2018 verileri üzerinden Türkiye’deki enformasyon teknolojileri (IT) sektörüne ilişkin bilgi verdi. Bu sektörde 140 bin kişinin çalıştığını, sektörel kırılımın yazılım, donanım ve hizmet şeklinde olduğunu kaydetti.

1960’lardan günümüze teknolojinin gelişiminden söz eden Gülşan, Kahve örneği üzerinden “Kurumsal Kaynak Planlaması” ( ERP) kavramının tanımını yaptı. İnternet üzerinden yapılan alışveriş sitelerinin arka planında ERP’nin olduğunu ifade etti.

“İşletme Kaynak Planlaması” da denilen ERP’nin bir ekosistem olduğunu, SAP’nin ise 1972 yılında Almanya’da kurulan bir ERP yazılımı olduğunu söyledi ve SAP akıllı teknolojileri anlattı.

Danışman Hilal Gülşan: SAP firmaları, oyuncularını üniversitede aramaya başladılar

SAP kullanmayan şirketlerin da SAP bilen personelle çalışmayı tercih ettiklerini vurgulayan Gülşan, kariyerine yön vermek isteyen gençlerin bu alanda çalışabileceğini, bu alanda çalışmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

“SAP danışmanlık firmaları artık oyuncularını, yani süreci değiştirecek genç yetenekleri üniversitelerde aramaya başladılar.” diyen Gülşan bu durumun firmaları üniversitelerle işbirliğine yönelttiğini belirtti.

“Belli başlı üniversiteler SAP konusunda ders veriyorlar. Direkt SAP anlatan, modüler bazda danışman yetiştirilecek düzeyde ders veren bölümler var. “dedi. Yazılım teknolojileri gibi bölümlerden mezun olanların SAP danışmanlık hizmeti verdiğini, endüstri mühendisliği ve enformatik gibi bölümlerde SAP derslerinin verildiğini ifade etti.

Itelligence Türkiye, genç yetenekleri arıyor!

Okuduğu üniversitede SAP dersi alma imkanı olmayan öğrencilerin SAP danışmanlığı kurslarına gidebilecekleri gibi SAP danışman firmalarının genç yetenekleri aradıkları süreçlere dahil olabileceklerini söyledi ve çalıştığı Itelligence Türkiye’nin de bu süreci başlattığını duyurdu.

Hilal Gülşan kimdir?

F.Hilal Gülşan, 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi Sistem Mühendisliği Kontrol- Otomasyon Bölümü mezun oldu. Çalışma yaşamına 2010’da başlayan Gülşan, gıda, ilaç ve otomotiv firmaları başta olmak üzere birçok firmada yurtiçi ve yurtdışında 30 proje yaptı.

https://www.youtube.com/watch?v=5c819l7q7fo

 

hakkında yeni

Buraya da bakınız

D-2 Bina Akustiği Ölçümü Sertifika Eğitimi İstanbul

Odamızın T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından İstanbul’da  more »