Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / Tahribatsız Muayene Teknikleri ve Kullanım Alanları Söyleşisi Gerçekleştirildi

Tahribatsız Muayene Teknikleri ve Kullanım Alanları Söyleşisi Gerçekleştirildi

Fizik mühendisi Serkan Kılıçaslan, FMO’nun çevrim içi söyleşisine konuk oldu
Fizik Mühendisleri Odası (FMO), pandemi döneminde YouTube kanalındaki 6. söyleşisini yaptı. “Tahribatsız Muayene Teknikleri ve Kullanım Alanları” başlıklı söyleşiye CRD Endüstriyel Kontrol Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Genel Müdürü Serkan Kılıçaslan katıldı.


Serkan Kılıçaslan, tahribatsız muayene yöntemlerinin (NDT) Avrupa ve Amerikan olmak üzere iki standardı olduğunu ve sektörde işlemlerin bu standartlara göre yapıldığını söyledi. Kılıçaslan, Avrupa standardının uluslararası hale geldiğini kaydederek iki standart arasında çok büyük farkların olmadığını ifade etti.Görsel muayenenin tüm tahribatsız muayenelerin temelini oluşturduğunu belirten Kılıçaslan, muayenede farklı teçhizatların kullanıldığını dile getirdi. Tüm tahribatsız muayene tekniklerini anlatan Kılıçaslan, en çok kullanılan tekniklerin görsel, penetrant, manyetik parçacık, girdap akımı, ultrasonik ve radyografik muayene olduğunu aktardı. Muayene tekniklerinin havacılık, enerji, kaynaklı imalat, döküm dövme ve plastik kompozit sektörlerinde yaygın olarak kullanıldığını söyledi.


Fizik Mühendisi Serkan Kılıçaslan: Akademik çalışmalarda teknolojik yöntemleri tercih edin
NDT uzmanlığı hakkında da bilgi veren Kılıçaslan, bu alandaki akademik çalışma imkanlarına değindi. Akademik kariyer yapmak isteyenlere ise röntgen, ultrasonik, mikrodalga gibi teknolojik olan yöntemleri tercih etmelerini tavsiye etti ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Marmara Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi’nin tahribatsız muayene ile ilgili akademik çalışmalarının olduğundan söz etti.
Türkiye’de “Seviye 3” unvanını veren 5-6 kurum var

Kılıçaslan, sahada NDT uzmanı olarak çalışmak isteyenler için ise EN ISO 9712 ve American Society for Nondestructive Testing (ASNT) standartlarının seviye seviye olduğunu belirterek “Bir kişi NDT uzmanı olmak istiyorsa seviye 1, seviye 2 ve seviye 3 unvanlarından birini almak zorunda ve bunları belli eğitimlere, sınavlara girerek almak zorunda. Belli bir deneyimlerinin de olması gerekiyor.” dedi. Seviye 1’in her iki standart için operatör düzeyi olduğunu, Seviye 2’nin testi yapan ve testin sonucunda karar verici kişi olduğunu, Seviye 3’ün ise kalite kontrol ile ilgili organizasyonu yapan kişi olduğunu ifade etti. Seviye 1 ve 2’de eğitim şartı aranmadığını, sürücü ehliyetine sahip olmak gerektiğini söyledi. Seviye 3 olmak isteyen kişilerin en az 10 yıl Seviye 2 olarak çalışması ve bir mühendis tarafından onaylanması gerektiğini ya da mühendis unvanına sahip olmak gerektiğinin altını çizdi. “Birinci bahsettiğim şartı sağlamak kolay değil ve genellikle kurumlar bu kişilere bunu vermek istemiyor.” diyen Kılıçaslan, Türkiye’de bunu veren kurumların sayısının 5-6 tane olduğunu, ASNT sınavının ise merkezi olarak sadece İngilizce dilinde yapıldığını ve eğitim şartı olmadığına dikkat çekti. “Sınava girmek için NDT ile alakalı bir eğitim almış olmanıza gerek yok, fakat sınavı geçebilmek için eğitim almanıza gerek var” ifadesini kullandı.


“Önce eğitimlerinizi tamamlayın, sonra deneyimi bir şekilde halledersiniz.”
Serkan Kılıçaslan, NDT konusunda sahada çalışmak isteyenlere bu eğitimleri almaya erken başlamalarını, İngilizce bilmeyenlerin İngilizce öğrenmelerini önerdi. Makine Mühendisleri Odası’nın Bursa Şubesi’nde bu eğitimin verildiğini ve öğrencilere ücret kolaylığı sağlandığını duyurdu.
Kılıçaslan, diğer önerilerini ise şöyle sürdürdü:
“Önce eğitimlerinizi en kısa zamanda tamamlayın. Deneyiminiz olup olmadığını o kadar önemsemeyin. Önce eğitimlerinizi tamamlayın, sonra deneyimi bir şekilde halledersiniz. Onun ardından da çok sıkı bir şekilde metotlara, cihazlara çalışmanız gerekiyor. Bunun yanında diğer sertifikasyonları da kazanmanızda fayda var: Kaynak mühendisliği gibi.”
Ekonomik getirisi bakımından ASNT’nin EN ISO 9712’den daha fazla olduğuna işaret etti.


Serkan Kılıçaslan kimdir?
Serkan Kılıçaslan, 1998 yılında Ankara Üniversitesi’nde Fizik mühendisliği bölümünden mezun oldu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde Nanoteknoloji alanında yeksek lisansını 2019 yılında tamamladı. 2002’den beri tahribatsız muayene alanında satış ve kurulum üzerine çalışıyor. Dokuz yıldan beri CRD Endüstriyel Kontrol Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’de genel müdürlük görevini sürdürüyor.

hakkında yeni

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »