Cuma , Aralık 1 2023
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / >>> BASIN AÇIKLAMASI <<<

>>> BASIN AÇIKLAMASI <<<

15.02.2023

BASIN AÇIKLAMASI

06 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen ve merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olarak belirlenen 7,7 büyüklüğündeki deprem başta Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Osmaniye, Kilis ve Diyarbakır illeri olmak üzere çok geniş bir bölgede büyük bir yıkıma sebep olmuştur.
Gerek yaygınlığı gerekse sonuçları itibariyle son yıllarda yaşanan en büyük yıkımlardan biri olan söz konusu depremde yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yakınlarına sabır, yaralananlara acil şifalar ve depremden etkilenen bütün bölge halkına geçmiş olsun diliyoruz. Sorumluların bir an önce yargı önüne çıkartılmasını ve hesap vermesini bekliyoruz.
Ancak yaşanan elim olayda dikkate edilmesi gereken bir husus daha vardır. O da bölgede bulunan sağlık ve endüstride yaygın olarak kullanılan radyoaktif izotop bulunduran cihazların ve radyofarmasotiklerin taşıdığı risklerdir. Konu ile ilgili mutlaka envanter çalışmasının yapılması gerekmektedir. Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından yayımlanmış olan “Türkiye’de Radyasyon Kaynakları-2021 (https://webim.ndk.gov.tr/file/e4ae0f55-d7e3-4e74-b047-427a4a653987)” başlıklı rapor incelendiğinde afet bölgesinde çok sayıda radyasyon kaynağı olduğu görülmektedir. Söz konusu kaynakların depremden olumsuz etkilenmesi halinde oluşabilecek hasar, halkın ve çevrenin radyasyon güvenliğini olumsuz etkileyecek sonuçlar doğuracaktır.
Bu çerçevede söz konusu radyasyon kaynaklarının hasar görüp görmediği kontrol edilmeli ve sorumlu kişiler tarafından mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Ayrıca son durumun Nükleer Düzenleme Kurumu’na mutlaka bildirilmesi gerekmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Dr. Abdullah ZARARSIZ
Yönetim Kurulu a.
Başkan

 

 

hakkında yeni

Buraya da bakınız

TMMOB 8. Kadın Kurultayı

>>> DUYURU <<< TMMOB 8. Kadın Kurultayı 2,3 Aralık 2023 tarihlerinde MMO Eğitim ve Kültür more »