Cuma , Ağustos 12 2022
Ana sayfa / DUYURULAR / >>> DUYURU <<<

>>> DUYURU <<<

Ülkemizde son günlerde meydana gelen olayla ile ilgili olarak TMMOB’ye bağlı 22 Odanın Yönetim Kurulu Başkanları ortak basın açıklaması yapmıştır.

GÜCÜNÜZ HALKI SİNDİRMEYE YETMEYECEK

DEVLET TERÖRÜNÜ DURDURUN, ZORBALIĞA SON VERİN

Taksim‘de Gezi Parkı‘nı korumak için yapılan gösterilerin şiddet ile bastırılması nedeni ile ülke genelinde düzenlenen protestolarda polisin sergilediği acımasız tutum tüm yurttaşları kaygılandıracak boyutlara ulaştı.

Polisin uyguladığı vahşet ve zorbalık, kent meydanlarına, revir hizmeti sunan meslek odalarımıza, kahvelere, işyerlerine, evlerin içine dek uzanmış durumda. TMMOB Genel Merkezinin bulunduğu binanın önüne de onlarca gaz bombası atıldı ve bir TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi ayağına isabet eden gaz bombası ile yaralandı. Durum öylesi bir noktaya ulaştı ki, halkın insani yardım ve dayanışma duygularının karşılığı gaz bombaları oluyor. Restoran ve kafeler basılarak, içeride oturanlar dövülüyor, coplanıyor. En demokratik hakkı olan gösteri yapma hakkını kullanan insanlara suçlu muamelesi yapılıyor. Ülkemiz adeta bir gaz cumhuriyetine dönüştürüldü.

Yaşlılar, küçük çocuklar, hamileler dâhil herkes gaz bombalarını soluyor. Görülüyor ki “orantılı güç kullanımı” sözü bir saçmalığı ifade ediyor, iktidarın gözü dönmüş zorba zihniyetini perdelemek için kullanılıyor. Devlet terörünün şimdilik görünen sonucu, İstanbul ve Hatay‘da iki yurttaşımızın ölümü, Ankara‘da bir yurttaşımızın beyin ölümü, binlerce gözaltı ve binlerce yaralı olmuştur. AKP‘nin son dönemde 4+4+4 formülü ile eğitim sistemini bir gecede gericileştirme girişimleri, insanların yaşam biçimlerine ve tercihlerine ait düzenlemeler yapılmaya çalışılması, kaç çocuk yapılacağından 1 Mayıs‘ın nasıl kutlanacağına varana kadar hayatın her alanını tek başına şekillendirme isteği halkımızın kaygılarını ve tepkilerini artırmıştır. AKP iktidarının Cumhuriyet değerleri ve laikliğe yönelik sürekli saldırıları ve hakaretler halkın “artık durun” demesine yol açmıştır. AKP iktidarının eğitim, sağlık, ulaşım, enerji, gıda, kent, imar/yapı politikaları bir bütün olarak halka “artık yeter” dedirtmiştir. Halkın itirazının artık sadece “Gezi Parkı” kapsamında olmadığı, yaşamın her alanında var olan dayatmalara karşı olduğu görülmelidir.

Emekten yana bağımsız ve demokratik bir Türkiye mücadelesi, 12 Eylül‘den sonra en büyük liberal ve gerici saldırıyı bu dönemde yaşamıştır. Bu dönemde yasama organı adeta AKP‘nin bir komisyonuna dönüştürülmüş, başkanlık sistemi tartışmaları ve yeni anayasa girişimleri, bir diktatörlük inşaa etme noktasına kadar vardırılmıştır. AKP ve lideri yaşadığımız çağın benzer diktatörlüklerinin tüm özelliklerini politikalarında bire bir barındırmaktadır. Meclis‘te gece yarıları toplumsal denetim ve tartışma mekanizmalarından kaçırılarak yasal düzenleme yapmayı alışkanlık haline getiren AKP, mevcut sayısal gücünü toplumu kuralsızca yeniden şekillendirmek için kullanmaktadır. AKP iktidarı meslek alanlarımızı ilgilendiren birçok düzenlemeyi mühendis, mimar ve şehir plancılarını yok sayarak hayata geçirmiştir. Bugün kendisine biat etmeyen tüm demokratik kitle örgütleri gibi TMMOB örgütlülüğü de ağır saldırı altındadır.

En ufak itiraza karşı siyasal güç kullanmayı alışkanlık haline getiren AKP, kendisinin yandaşı haline getirdiği kolluk gücü ile günlerdir yaşam alanlarımıza gaz bombaları yağdırmaktadır. Yaşamına yitiren ve yaralananların tam sayısının bile belirlenemediği bu vahşeti toplum vicdanı ve tarihin belleği unutmayacaktır. Yurttaşların can güvenliği bizzat kendilerini korumakla görevlendirilenler tarafından tehdit edilmektedir. AKP lideri kendisine oy verenleri sokağa dökme tehdidi ile gelişen toplumsal muhalefeti bastırmak istemektedir.

Ne yazık ki sergilenen bu açık hukuksuzluğa karşı ne savcılar harekete geçmiş, ne de “milyonlarca yandaşını” sokağa dökmekle tehdit eden AKP liderinin üslubunda en ufak bir değişiklik olmamıştır. AKP‘nin, toplumun birçok kesimi tarafından geliştirilen eylemlerde sağduyusunu yitirdiği ve polise verdiği talimatlarla ülkemizi kaosa sürüklediği ortadadır. Ülkesini Ortadoğu‘da savaşın eşiğine getiren ve kendi halkını acımasızca gaz bombasına boğan AKP sözcülerinin tahripkâr üslubuna karşı tüm halkımızı sağduyulu davranmaya ve yaşam alanlarımızı korumak için direnmeye çağırıyoruz.

İktidar olanaklarına tutunan AKP‘nin gücü, halkı biber gazı ile sindirmeye yetmeyecektir. Biz TMMOB‘ye bağlı Odalar olarak iktidarın bu terör ve zorbalığını kınıyor, protesto ediyor ve halkımızla birlikte artık durun, bu zorbalığı durdurun diyoruz. İktidarı ve emniyet yetkililerini, halkımıza karşı geliştirilen acımasızca saldırılara son vermeye çağırıyoruz.

Unutulmamalıdır ki ” Hiçbir iktidar halkına düşman olamaz. İktidar halka düşman olursa, halk iktidara direnir.”

04 Haziran 2013

Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gölay Şakiroğulları

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş

Fizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Zararsız

Gemi Makinaları İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Candaş

İç Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Levent Tümer

İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç

Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Demirbaş

Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Çağlan

Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Besleme

Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun

Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar

Metalurji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tunçay Şulan

Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Erduran

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu

Petrol Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kul

Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Çulcuoğlu

Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Uyar

Tekstil Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melike Anıl Bingöl

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Turhan Tuncer


hakkında Fizik Mühendisleri Odası

Burayada bakınız

D-1 Temel Bina Akustiği Sertifika Eğitimi İstanbul ve Ankara

Odamızın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında, Odamız tarafından 20-28 Ağustos more »

Bir cevap yazın