Pazar , Aralık 5 2021
Ana sayfa / DUYURU SLIDE / FMO’lu Fizik Mühendisleri AÜ’nün Etkinliğinde Buluştu

FMO’lu Fizik Mühendisleri AÜ’nün Etkinliğinde Buluştu

FMO’lu Fizik Mühendisleri AÜ’nün Etkinliğinde Buluştu
FMO üyesi fizik mühendisleri, Ankara Üniversitesi (AÜ) Fizik Mühendisliği (FM) Bölümü’nün bugün çevrim içi düzenlediği Kariyer Günleri’21’de bir araya geldi. Etkinliğin ikinci oturumunda FMO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Zararsız’la bazı FMO üyeleri konuşmacıydı.

FMO, 15 öğrenciye staj buldu
AÜ FM Bölüm Başkanı Prof. Dr. Handan Olğar’ın moderatörlük yaptığı “Sektör Temsilcileriyle Buluşma” başlıklı oturumun ilk konuşmacısı; Fizik Mühendisleri Odası (FMO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Zararsız’dı.
Dr. Zararsız, katılımcıları Fizik Mühendisliğinin çalışma alanları, Oda çalışmaları hakkında bilgilendirdi. FMO’nun öğrencilere verdiği destekten söz eden Başkan Zararsız, son 10 günde yaklaşık 15 öğrenciye staj bulduklarını açıkladı. Zararsız, üniversiteden yeni mezun olanları Oda’ya beklediklerini, öğrenci ve mezunların FMO’nun web sitesi üzerinden kendilerine ulaşabileceklerini belirtti.
Dr. Zararsız ayrıca, Oda’nın 50. Yılı için hazırlanan andacın Temmuz ayında çıkabileceğini etkinlikte kaydetti.
Fizik Mühendisi Abdullah Raşit Gülhan: Sektör cazip ama kan kaybediyor
Sinerjitürk Vakfı ile Verasoft Savunma ve Bilgi Teknolojileri Danışmanlık ve Ticaret Anonim Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Raşit Gülhan, “Telekomünikasyon ve Bilişim Sektöründe Fizik Mühendisi” başlıklı bir sunum yaptı.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) kurucusu Gülhan, bilişim, telekomünikasyon ve radyokomünikasyon sektörünün genç fizik mühendisi adayları için cazip olmasına rağmen son yıllarda kan kaybettiğini belirtti. Gülhan, “Ömrünün ilk dönemlerini laboratuvarlarda geçirmiş ve hayatının her döneminde telekomünikasyon ve bilişim sektöründe çalışmış bir kişi olarak sektörü cazip buluyorum. Sektör şu anda Türkiye’de tüm sektörlerde olduğu gibi, telekomünikasyon sektörü de ne yazık ki bundan nasibini almış durumda, kan kaybı içinde. 2017’de yaklaşık 32 milyar dolarlık bir büyüklükten dövizin de Türkiye’de fazla artışının etkisiyle 2019’da 26 milyar dolarlık bir büyüklüğe doğru geri çekilmiş durumda” diye konuştu. Gülhan, bu sektörlerde gençlerin istihdamı için sektörlerin büyümesi gerektiğine işaret etti.
FMO FM Eğitimi Komisyonu üyesi Gülhan’dan öğrenci ve bölümlere öneriler
FMO FM Eğitimi Komisyonu üyesi de olan Gülhan, söz konusu sektörlerde mesleğe atılmak isteyen gençlere öğrenmeleri gereken yazılımları (Back-End, Front-End v.b.), temel bilgi düzeyinde bilmeleri gereken alanları (kriptoloji, analog ve sayısal modülasyon gibi) söyledi. Gülhan, hem öğrencilere hem de FM bölümlerine önerilerde bulundu. Öğrencilere çalışmak istedikleri alanlarla ilgili ders almalarını, seçmeli derslerini bilgisayar ve elektrik-elektronik mühendisliği bölümlerinden seçmelerini, BTK ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) düzenlediği ücretsiz kurslara katılmalarını, çalışmak istedikleri sektörde faaliyet yürüten stk’lerde gönüllü çalışmalarını ve Linkedin gibi platformda çalışmak istedikleri alanla ilgili kurum, stk ve şirketleri takip etmelerini önerdi. Gülhan’ın bölümlere verdiği tavsiyeler arasında bilimsel, teknik ve sosyal eğitim ve kurslara öğrenim programlarında ağılık vermeleri, FMO’nun hazırladığı eğitim programlarının bölümlere uyarlamaları, kurum, stk ve şirketlerle iş birliği halinde ortak etkinlikler düzenlemeleri ve mezunlardan oluşan danışma komiteleri kurmaları gibi öneriler yer alıyor.

Prof. Dirican: Düzenlemeler, sağlıklı tedaviyi sağlayacak
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Öğretim Üyesi ve FMO Medikal Fizik Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Bahar Dirican, Medikal Fizik ile ilgili kapsamlı bir sunum yaptı. Prof. Dirican, kurumlardaki deneyimsiz medikal fizikçi sayısının deneyimli medikal fizikçi sayısından daha fazla olduğunu ifade etti. Dirican, “Bununla ilgili düzenlemelerin aynı sıklıkta devam etmesi, dilerim ileride hiçbirimizin ihtiyacı olmaz, olduğunda sağlıklı bir tedavi almamızı sağlayacaktır” diyerek, alanla ilgili düzenlemelerin devam etmesinin önemini vurguladı.
“Olaya sadece para gözüyle bakmayalım”
Bahar Dirican, Medikal Fizik alanının istihdama açık olduğunu belirterek “Yalnız olaya sadece para gözüyle bakmayalım. Burada farklı bir etkileşim var. Hastanın size güven duyması gerekiyor. Adı kötü olan bir hastalıkla uğraşanları tedavi ediyorsunuz. O güveni vermek, insanı sevmek, bilgili olmanız ve o duyguyu aktarmanız her şeyin iyi gitmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.


“Bunlar uzun mücadelelerle kazanılmış haklar”
AÜ FM Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Yavaş, etkinlikte “Fizik Mühendisleri İçin Kariyer Seçenekleri ve Hızlandırıcı ve Işınım Teknolojileri Açısından Bakış” başlığında sunum yaptı.
FMO Fizik Mühendisliği Eğitimi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yavaş, Komisyonun son 3 yılda çok önemli çalışmalar yaptığını söyledi. FM eğitim müfredatını Türkiye’nin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak güncel ve dinamik bir şekilde hazırlamaları gerektiğini belirtti. Fizik mühendislerinin Serbest Mühendislik Müşavirlik (SMM) Yönetmeliği’nin imkanlarından yararlanmalarının önemine dikkat çekti. Prof. Yavaş, “Bugün yaptığımız gibi öğrencilerimizin kariyer planlamasına ve istihdam seçeneklerine yardımcı olmalıyız hem bölümler hem hocalar hem de hem mezunlar hem meslek odamız olarak. SMM Yönetmeliği ile tanımlanan birtakım yetkileri kovalamalıyız. Bunları edinmek, bu imza yetkilerini kullanmak, ilgili büro ve iş yerlerini açabilmek için ilgili girişim ve çalışmaları yapmaktan çekinmemeliyiz. Çünkü bunlar uzun mücadelelerle kazanılmış haklar” şeklinde konuştu. Türkiye’nin temel bilimler, mühendislik, inovasyon ve teknolojiye öncelik vererek mühendislik eğitiminin niteliğini yükseltmesi gerektiğini dile getirdi.


FMO Onur Kurulu Üyesi Ömer Yavaş, hızlandırıcı ve ışınım teknolojilerinin disiplinler arası olması ve farklı uygulamaları kapsaması nedeniyle fizik mühendislerinin çok yönlü olmalarına katkıda bulunan bir alan olduğunun altını çizdi.
FMO Bursa İl Temsilcisi Altıntaş’tan deneyim aktarımı
“Otomotiv Sektöründe Fizik Mühendisliği” başlığında bir sunum yapan Bosch Powertrain Solutions Geliştirme Mühendisi ve FMO Bursa İl Temsilcisi Nigâr Özey Altıntaş ise, deneyimlerini katılımcılara aktardı. Altıntaş sunumunda dinleyicilere geliştirme mühendisliği, test ve validasyon mühendisliğine dair bilgi verdi.
Otomotiv sektöründe çalışmak isteyen FM öğrencilerine öğrenci topluluklarında yer almalarını, laboratuvarlardaki ekip çalışmalarına katılmalarını, yabancı dil eğitimi almalarını, yurt dışında çalışmalarını, FM ile ilgili mesleki bilgilerini güncellemelerini önerdi.
Altıntaş, otomotiv sektörünün yanı sıra farklı alanlarda Türkiye’de ve yurt dışında çalışan meslektaşlarının kendisine ilettiği önerileri de katılımcılarla paylaştı.

 

hakkında yeni

Burayada bakınız

HABER

TENMAK Başkanı Prof. Dr. Abdulkadir BIÇAKÇI’YI makamında ziyaret ettik. Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Abdullah ZARARSIZ, more »