Salı , Ağustos 9 2022

HABER

Gaziantep Üniversitesi Fizik Mühendisliği ve Optik-Akustik Mühendisliği Bölümü’den Halil Mert Kaya, İbrahim Bağlıca ve Muhammet Uras adlı öğrencilerimizin geliştirdiği “Ses Konumu Tespit Sistemi” başlıklı araştırma projesi, TÜBİTAK Bilim İnsanı Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen 2242-Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları’nda  “Savunma, Uzay ve Havacılık” Kategorisinde, 24-26 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan Kayseri bölge sergisi’nde Birincilik ödülü kazanmıştır.

Temel fizik, akustik, elektronik ve yazılım alanlarını kapsayan projenin amacı, karakolların, sivil ve askeri sınırların, durum ve şartlarına göre silah, patlama, pusu ve benzeri olaylardan çıkan ses patlamalarını analiz edip, ses kaynağının yönünü, koordinatını ve mesafesini bulmaktır.  Proje kapsamında geliştirilen elektronik ve yazılım tamamen öğrencilerimiz tarafından geliştirilmiştir. Bütün yazılımlıları öğrenciler tarafından geliştirilen proje düşük maliyetli ve taşınabilir bir sistemdir.

Ani bir ses patlaması havada izotropik ve küresel olarak yayılır. Problem ses kaynağın yerinin belirlenmesidir. Bunun için bir karenin 4 kenarına yerleştirilen mikkrofonlar kullanılmıştır. Bir konumda ses patlama gerçekleştikten sonra, ses sistemdeki dört mikrofona farklı zamanlarda ulaşan ses şiddetleri zaman bağlı olarak tespit edilir. Mikrofonlara gelen seslerin zaman analizi bir mikro-denetleyici (Intel Galileo) ile yapılır. Hesaplanan zaman farkları ve mikrofonların konumlarına ait bilgiler kullanılarak ses kaynağının yeri tespit edilebilir. Kaynağın yeri, merkezi mikrofonların konumlandığı yerde bulunan 4 adet kürenin kesiştiği yeri bularak belirlenir. Kürelerin yarıçapı ise sesin havadaki hızına ve mikrofonlara gelme sürelerine bağlıdır.  Proje kapsamında, hesaplanan konum bilgileri tümüyle öğrencilerin geliştirdiği bir yazılımla görsel olarak kullanıcıya sunulmuştur. Bu sistem, karakol baskınları, askeri ve sivil sınır güvenliği, pusu olaylarında, emniyet güçlerinin zayiat vermesini engellenmesini amaçlanmıştır.

hakkında yeni

Burayada bakınız

Global Enerji Arz Güvenliği Darboğazı Aşılması Açısından İklim Dostu Karbonsuz Nükleer Güç Santralleri NGS Reaktörleri Popülaritesi

Odamız üyesi Fizik Yüksek Mühendisi Ahmet Cangüzel TANER’in “Global Enerji Arz Güvenliği Darboğazı Aşılması Açısından more »